ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 10:55

Vatandaş sordu, müftülük fetva verdi

Vatandaş sordu, müftülük fetva verdi

Bankaların kredi kartı kullanıcılarına verdiği promosyon paralarının dinen değeri soruldu.


Kredi kartı kullanıcılarının, yaptıkları alışverişlerin karşılığında verilen 'para puan, bonus puan, chip para' adı altındaki banka ödemelerinin caiz olduğu bildirildi. Bir vatandaşın konuyla ilgili sorusunu cevaplandıran Bursa Müftülüğü, bonus paranın caiz olduğunu açıkladı.

Bursa Müftülüğü, sanal alemden e-fetva uygulaması kapsamında vatandaşlardan gelen çeşitli konulardaki soruları cevaplandırıyor. Bir vatandaşın ‘Allah’ (cc) ismi yerine ‘Tanrı’ kelimesinin kullanılıp kullanılamayacağını sorması üzerine Bursa Müftülüğü Vaizesi Zeynep Orhan, ‘Allah’ın ibadet edilen yüce varlığın özel ismi olduğunu vurguladı. Vaize Orhan, fetvasında şu görüşe yer verdi:

"Özel isimler diğer dillere tercüme edilemezler. Hatta Arapça olan bir başka kelimenin onun yerini tutması da mümkün değildir. Bu sebeple alimler ister Arapça olsun, ister herhangi bir dilde olsun, bir başka kelimenin ‘Allah’ isminin yerini tutamayacağı konusunda fikir birliği içindedirler. Ancak Kur'an'da, Allah kelimesinin işaret ettiği zât için İlah, Mevla, Rab gibi isimler de kullanılmıştır. Bu sebeple Farsça'daki Hüda ve Yezdan, Türkçe'deki Tanrı ve Çalab gibi isimler, her ne kadar Allah özel isminin yerine geçmese de İlah, Mevla gibi ayet ve hadislerde geçen Allah'ın diğer isimlerinin yerine kullanılabilir."

"NAMAZLARINIZI SANDALYEDE DEĞİL, OTURARAK KILIN"

Bir vatandaşın, "Sandalyede namaz kılınınca namaz oluyor mu? Hükmü nedir?" yönündeki soruyu ise Vaiz Mustafa Bülbül cevapladı. Konuyla ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu’nun bir kararı olduğunu vurgulayan Bülbül, namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazını oturarak kılmak olduğunu söyledi. Bülbül, şunları kaydetti:

"Böyle bir kişi, namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar. Nitekim Hz. Peygamber (sav) nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabiye 'Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl' buyurmuştur. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimse namaza ayakta başlar, rükudan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapar. Ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişi namaza ayakta başlar, secdeden sonra namazını oturarak tamamlar. Ayakta durmaya ve rüku yapmaya gücü yettiği halde yere oturamayan kimse namaza ayakta başlar rükudan sonra secdeyi tabure ve benzeri bir şey üzerine oturarak ima ile eda eder. Ayakta durmaya gücü yetmeyen, yere de oturamayan kimse namazı tabure, sandalye ve benzeri bir şey üzerine oturarak rüku ve secdeleri ima ile yerine getirir."

Vaiz Bülbül, kulun Allah’a ibadet ederken özen ve hassasiyet eksikliğinden dolayı Rabbine karşı sorumluluk bilincinde olunması gerektiğine dikkat çekti. Bülbül, namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretlerin, kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olması gerektiğini belirtti. Vaiz Mustafa Bülbül, cevabında şu ifadelere yer verdi: "Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıklar bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir. Dini açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur."

"BONUS PARA CAİZDİR"

Bir vatandaşın, “Kredi kartlarıyla yapılan alışveriş sonucunda belli miktar bonus puan adı altında bir miktar para geliyor. (Bazı bankalarda chip para, para puan gibi) Bu paraları günlük hayatta kullanmak dinimiz açısından günah mıdır?" sorusunu cevaplandıran Bursa Müftülüğü vaizleri, bu tür paranın kullanımının caiz olduğuna hükmetti. Meseleyi enine boyuna tartışan Bursa vaizleri, "İşin başında sizin bir şartınız olmadığı ve banka tek taraflı olarak kediliğinden verdiği bu bonusu kullanmanızda bir sakınca yoktur." açıklamasında bulundu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER