ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 16:03

Vatandaş müteahhit işbirliği yaptı, kentsel dönüşüm başladı

Vatandaş müteahhit işbirliği yaptı, kentsel dönüşüm başladı


Bursa'nın Gemlik ilçesinde 'devlet ve yerel idarelerin tüm imkanlarından yararlanarak' vatandaş-müteahhit işbirliğiyle gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin de katıldığı yıkım töreniyle start aldı. Manastır semtindeki projenin Bursa ve Türkiye´ye örnek olması dileğinde bulunan Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyemizin bin 80 muhtarlığı var. Hangi mahallede hangi semti, hangi zaman aralığında yıkabiliriz? Bu mümkün değil. Onun için herkes, Manastır´da olduğu gibi kendi binasına ve sitesine sahip çıkmalı." dedi.

    Türkiye’ye örnek gösterilen kentsel dönüşüm projesi için İbrahim Reis Sitesi'nde düzenlenen törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Gemlik Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz ve vatandaşlar katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın tüm ilçeleriyle birlikte birinci derecede deprem kuşağında yer aldığını belirterek, vatandaşlardan konuya gereken ilgiyi göstermelerini istedi. 1999 depreminden sonra kentteki 5 kat ve üzeri tüm binaların riskli sınıfa girdiğini ve bu binalarda mutlaka bir güçlendirmeye ihtiyaç duyulduğunu belirten Başkan Altepe, "Bundan dolayı herkesin acele bir şekilde harekete geçmesi gerekiyor. Hükümet ve devlet üzerine düşen adımları attı. 6306 sayılı yasayla, kentsel dönüşümü vatandaşlar ve müteahhitler açısından cazip hale getirdi. Bundan sonrası vatandaşa ve müteahhitlere düşüyor." diye konuştu.

    Türkiye'de kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her türlü kolaylığın sağlandığını dile getiren Başkan Altepe, "Kentsel dönüşümün gerçekleşmesi için yasal hiçbir sıkıntı yok. Eğer vatandaşlarla müteahhitler aralarında anlaşırlarsa, gerek devlet gerekse yerel idareler gerekli her türlü kolaylığı sağlıyor. Mevcut prosedürlerin haricinde ek talepler de yerine getiriliyor. Burada olduğu gibi vatandaşlar, anlaşma sonucunda hem konutlarını büyütme hem de fiyatları 3'e katlama yönünde çeşitli imkanlara kavuşuyorlar." şeklinde konuştu. İbrahim Reis Sitesi'ndeki projeyi ´Türkiye'ye örnek' olarak nitelendiren ve sistemin herkesçe uygulanmasını isteyen Başkan Altepe şunları kaydetti: "Manastır´daki bu proje, bizim örnek gösterebileceğimiz nitelikte. Vatandaş ve müteahhit anlaşıyor. Belediye de 10 kata karşılık 12 kat imar veriyor. Devlet kira yardımı yapıyor, düşük faizli kredi sağlıyor, her türlü harçtan muaf tutuyor ve dönüşümün gerçekleşmesi için yıkıma start veriliyor. İnşallah bu yöntem, tüm Bursa ve Türkiye´de örnek alınır." ifadelerini kullandı.

    "Vatandaş, ´Bizim binamızı sitemizi mahallemizi gelip birileri yıkacak ve yeniden yapacak´ diye düşünürse, bu pek tabii ki mümkün değil. Devlet gelecek bize yeni ve sağlam konut yapacak. Belediye gelecek kentsel dönüşüm yapacak. Manastır semtini komple yıkılacak, tekrar yapılacak. Böyle bir şeye imkan yok" diyen Başkan Altepe, "Çünkü Büyükşehir Belediyemizin 1080 tane mahallesi ve muhtarlığı var. Şimdi hangi mahalle hangi semt ne zaman yıkılacak? Onun için herkes, kendi binasına ve sitesine mahallesine sahip çıkmalı. İnşallah buradaki uygulama, tüm Bursa'ya ve Türkiye'ye dalga dalga yayılır."

    Gemlik Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz ise İbrahim Reis Sitesi'nde 5 blok bulunduğunu ve ilk blokun yıkımını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Sitenin geriye kalan 4 bloğuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü, daha sonra Günaydın Sitesi'ndeki 100 dairenin yıkılacağını kaydeden Yılmaz, "İbrahim Reis Sitesi'ndeki yıkımda vatandaşlarımız 65 bin TL´lik ek ödemeyle daha büyük ve 180-200 bin TL'lere varan değerlerde yeni dairelerine kavuşacaklar." dedi.

    Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Milletvekili İsmail Aydın ve Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz´la birlikte ilk yıkımı gerçekleştirdi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER