ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 11:51

Vatana, millete faydalı köpek aranıyor

Vatana, millete faydalı köpek aranıyor

Emniyet, uyuşturucu ve patlayıcı madde araması başta olmak üzere değişik branşlarda kullanılmak üzere yetiştirilecek hibe köpekler arıyor.


Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü, vatandaşların köpeklerini vatana, millete faydalı olması için hibe etmesini istiyor.

Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Köpek Eğitim Merkezi'nde "Uyuşturucu Madde Arama, Patlayıcı (Bomba) Madde Arama, Silah-Mühimmat Arama, Koku Teşhis, Canlı İnsan Arama, Kadavra Arama, Kağıt Para Arama, Özel Operasyon, Asayiş Devriye, Çay ve Tütün Arama, Şehir İçi İnsan Takibi ve İz Takip Köpeği" yetiştiriliyor.

Emniyet Teşkilatı köpek temini olarak üç yöntem kullanıyor. Birincisi yurt dışından satın alma, ikincisi kendi merkezlerinde üretim ve üçüncüsü ise vatandaşların yaptığı köpek hibeleri. Teşkilat, son dönemde özellikle vatandaşların yapacağı hibelere büyük önem veriyor. Vatandaşlardan aldığı köpekleri teste tabi tutan emniyet, ışık gördüğü köpekleri yetiştirip alanda kullanıyor.

Uzman Köpek Eğitmeni Komiser Taner Uludağ, yavru köpeklere, 5-6 aylık olana kadar görevli personel tarafından sosyalite kazandırıldığını söyledi. Köpeklere, "Yükseğe çıkma, sesten korkmama, kaygan zeminde yürüyebilme, zorlukları aşabilme" gibi eğitimler verildiğini ifade etti.

Bu eğitimler verilmeden diğer branşlara geçiş olmadığının altını çizen Uludağ, "Normal şartlarda alan eğitimi 8-9 aylıktan önce başlamaz. Ancak biz burda, çok üstün yetenekli köpeklerimizde, 6 aylık olana kadar bütün eğitimlerini bitirip narkotik alanında göreve sevk ettik. Bunlar ancak çok üstün seviyedeki köpeklerde olabilmekte. Arkadaşlarımız 6-7 aylığa kadar, bir çocukla ilgilenir gibi akşama kadar onlarla uğraşmakta." dedi.

"HİBE EDİLEN KÖPEKLER BİRÇOK BAŞARIYA İMZA ATTI"

Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü'nün köpek temini olarak üç yöntem kullandığını dile getiren Uludağ, bunların satın alma, üretim, vatandaşların yaptığı hibeler olduğunu belirtti. Vatandaşlardan gelecek hibelerin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Uludağ, şunları söyledi: "Vatandaşlarımız eğer köpeklerinin polis köpeği olmasını istiyorsa; polis teşkilatı bunu kullansın ve devlete millete faydalı olsun istiyorlarsa; 5-6 yaşında olmamak kaydıyla bizimle irtibata geçebilirler. Bunları biz değerlendiriyoruz. Yapacağımız testlerle eğer polis köpeği olacağını değerlendiriyorsak; bu köpekleri alıp teşkilata kazandırıyoruz."

Vatandaşlar tarafından hibe edilen birçok köpeğin şuan görev yaptığını anlatan Uludağ, bu köpeklerin birçok başarıya da imza attığına dikkat çekti. Hibe edilen bu köpeklerin sahiplerini arayıp teşekkür ettiklerini dile getiren Uludağ, bundan sonra da vatandaşlardan hibeler beklediklerini ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER