ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 10:46

'Vatana, millete faydalı' köpek

Vatana, millete faydalı köpek


Emniyet Genel Müdürlüğü, uyuşturucu ve patlayıcı madde araması başta olmak üzere değişik branşlarda kullanılmak üzere köpek hibe eden vatandaşları ödüllendirdi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü'nde düzenlenen törene katılan vatandaşlar, köpeklerinin suçlular karşısında gösterdiği başarıları izleyip gururlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Mücadele (KOM) Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya bu örnek davranışların, vatansever insanlara örnek olmasını ve teşvik etmesini beklediklerini söyledi.

Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Köpek Eğitim Merkezi'nde 'uyuşturucu madde arama, patlayıcı (bomba) madde arama, silah-mühimmat arama, koku teşhis, canlı insan arama, kadavra arama, kağıt para arama, özel operasyon, asayiş devriye, çay ve tütün arama, şehir içi insan takibi ve iz takip köpeği' yetiştiriliyor. Emniyet, vatandaşların köpeklerini vatana, millete faydalı olması için hibe etmesini istiyor.

Uyuşturucu ve patlayıcı madde araması başta olmak üzere değişik branşlarda kullanılmak üzere köpek hibe eden vatandaşlar için Köpek Eğitim Merkezi'nde tören düzenlendi. Törene katılan KOM Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya hibe köpeklerinin sahipleri katıldı. KOM Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya, suçlularla mücadelede sadece polisiye mücadele etmediklerini; bunun yanında köpeklerin de büyük bir katkısı olduğunu söyledi. Emniyet Teşkilatı'nın şu anda dünyada eroin yakalamada birinci durumda olduğunu dile getiren Yeşilkaya, İran'dan sonra ikinci sırada iken şu an birinci sırada olduğunu ifade etti. Bunun personelin özverili çalışması sayesinde olduğuna dikkat çeken Yeşilkaya, 76 ton esrarın yaklaşık 20 tonunun köpekler marifetiyle yakalandığını vurguladı.

"BU ÖRNEK DAVRANIŞ, DİĞER VATANSEVER İNSANLARA DA ÖRNEK OLSUN"

Toplam 10 dalda köpeklerin hizmetlere yardımcı olduğunu, kamu adına hizmet verdiğini anlatan Yeşilkaya, şöyle devam etti: "Bizim bir çağrımız oldu; köpekler devletin, milletin hizmetine sunulsun dedik. Bu aileler bunu sundular. Şükranlarımızı arz ediyorum. Bu örnek davranışları, vatansever insanlara örnek, emsal ve teşvik etmesini bekliyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum."

Köpeklerin yalnız organize suç örgütleri ile mücadelede değil depremde, canlı insan aramada, koku teşhisinde de kullandıklarını belirten Yeşilkaya, tüm Türkiye'de kamu kuruluşlarına hizmet verdiklerini söyledi. Dünyada da birçok kanun uygulayıcıya eğitim verdiklerini dile getiren Yeşilkaya, "Bir insanı kurtarmak, tüm insanlığı kurtarmak gibidir. Katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Kahraman ve fedakar ilan etmek istiyorum." dedi.

Hibe edilen köpeklerin özgeçmişleri okundu ve yaptığı operasyonlardan görüntüler izlettirildi. Aileler adına konuşma yapan Nurettin Yolcu, "Hepimiz dünyaya evlatlarımızı getirdiğimizde, önce vatanımıza sonra bize deriz. Özellikle bulunduğumuz coğrafya sebebiyle bu çok önemli. İki kızım ve bir oğlum var. Ona mavi bir kimlik çıkaramamıştım. Devletim şimdi ona masmavi bir kimlik çıkardı." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından KOM Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya, köpek hibe eden Nurettin Yolcu, Cengiz Varışlı, Ahmet Tunçel, Erbay Kaman, Ahmet Karataş olmak üzere toplam 7 kişiye plaket takdim etti. Köpek hibe edenler arasında Analiz Şube Müdürü Yasin Murat Yeni de yer aldı. Aileler, daha sonra narkotik köpeğinin uyuşturucu bulmasını izledi ve hatıra fotoğrafı çektirdi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER