ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:24

Vanlılar tatili kayak merkezlerinde geçiriyor

Vanlılar tatili kayak merkezlerinde geçiriyor


 Türkiye'nin önemli kayak merkezleri arasında gösterilen Abalı Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı bir metreyi geçti. Artos Dağı eteklerinde bulunan ve Van Gölü'ne bakan kayak tesisi, karın yağmasıyla birlikte kayakseverlerin akınına uğruyor. Özellikle hafta sonları yoğunluk yaşanan kayak merkezine, hafta sonu güneşli havayı fırsat bilen Vanlılar da akın etti.

Van’ın Gevaş ilçesinin Abalı köyünde bulunan Abalı Kayak Merkezi, hafta sonları kayakseverlerin akınına uğruyor. Pazar günü tatilini, eşi ve çocuklarıyla birlikte kayak merkezinde geçiren Van Valisi Münir Karaloğlu, bol bol kayak yaparak vatandaşlarla birlikte güzel havanın tadını çıkardı. Kayak merkezine eşi Sevim Karaloğlu ve çocuklarıyla birlikte gelen Van Valisi Münir Karaloğlu, burada Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir tarafından karşılandı. Kayak malzemelerini alan Karaloğlu, ilk olarak telesiyejle 2 bin 800 rakımlı tesise çıktı. Havanın da güzel olmasını fırsat bilen Vali Karaloğlu, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunan karla kaplı Süphan Dağı'nın fotoğrafını çekerek Twitter'da takipçileriyle paylaştı. Telesiyejle zirveye çıkan vatandaşlar, kayak tesisini Van’a kazandırdığı için Vali Karaloğlu’na ‘teşekkür’ etti. Karaloğlu da tesisin Vanlılara hayırlı olması temennisinde bulundu.

        KAYAK MERKEZİNE 6 MİLYON TL HARCAMA YAPILDI

        Zirveden inen Karaloğlu, kayak takımlarını alarak kayak antrenörü Mehdi Tekçe ile birlikte kayak yaptı. Yaklaşık 6 milyon TL yatırımla yapılan Abalı Kayak Merkezi’nin, Türkiye’nin önemli kayak merkezleri arasında olduğunu belirten Karaloğlu, kayakseverleri Van’a kayak yapmaya davet etti. Karaloğlu, “İnsanımız, Artos Dağı'nın tepesinden Van Gölü'nün turkuaz mavisini izleyerek kayma şansı buluyor. Van, önemli kayak merkezleri arasında yer alacak. Van'da nereye giderseniz gidin kayak yapabilirsiniz. Öyle umuyoruz ki; Van, gelecekte dünyanın uluslararası kayak yarışmalarının yapıldığı bir yer olacak." dedi.

        Özellikle hafta sonları kayakseverlerin akınına uğrayan tesislere, şehir merkezinde yaşayan vatandaşlar ile kenti ziyarete gelen konuklar büyük ilgi gösteriyor. Kar kalınlığının bir metreyi geçtiği pistte kayak yapmanın keyfini yaşayan vatandaşlar, karla kaplı zeminde kıyafetleri ve kayak takımları ile renkli görüntüler oluşturuyor. Kayak yapmayı yeni öğrenen vatandaşlar düşe kalka kaymanın heyecanını yaşıyor.

        Van Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar da hafta sonu kayak yapanlar arasındaydı. Kayak yapmak isteyen vatandaşlar, buradaki tesislerde kiraladıkları malzemelerle telesky yardımıyla pist başına giderek kayak yaptı. Anne ve babalar kayak yaparken çocuklar da plastik kızakla kaymaya çalıştı.

        Van merkeze 35 kilometre uzaklıkta bulunan Abalı Kayak Merkezi’ne ulaşımda vatandaşlar sorun yaşamazken, merkeze giden yollar ise sürekli olarak Karayolları ve İl Özel İdaresi Ulaşım Hizmetleri ekipleri tarafından temizleniyor. Hafta sonları 112 Acil Servis ekipleri ambulans ve sağlık ekipleri ile birlikte Acil Afet Durum Müdürlüğü’ne bağlı arama kurtarma ekipleri de hazır bekliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER