ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 18:22

Vanlı STK'lar herkesten çözüm için destek istedi


Sivil toplum kuruluşları, çözüm sürecinin kesintiye uğramadan barışla noktalanmasını istiyor. Van Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği (VESOB) Faruk Alpaslan, Türkiye’de yaşayan Türk, Kürt, Çerkez herkesin barış sürecinin kesinlikle iyi sonuçlanmasını istediğini söyledi. Alpaslan, "Ne olur bu barışı bozmayın ve bu barışa olabilecek bütün katkıyı sunun." dedi.

Türkiye'de devam eden çözüm sürecinin barışla noktalanmasını isteyen Vanlı sivil toplum kuruluşları, çözüm sürecinin kaldığı yerden iyi bir şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi. Çözüm sürecinin sadece Güneydoğu ve Doğu Anadolu’yu ilgilendiren bir sorun olmadığını hatırlatan VESOB Başkanı Faruk Alpaslan, tarafların ülkenin refahı için barışı sağlamaları gerektiğini ifade etti.
Batı’daki insanların da bu bölge insanı kadar duyarlı olmasının şart olduğunu söyleyen Alpaslan, şöyle devam etti: “Sadece bu topraklarında yaşayan insanların değil bütün ülkemizdeki insanların da buna katkı sunması gerekir. Keza onların çocukları buralara geliyor. Biz oralara gidiyoruz. Bizler kaynaşmışız. Türk, Kürt, Çerkez bütün ırklar ülkede yaşayan bütün halklar olarak bu barışı muhakkak, kesinlikle iyi sonuçlanmasını istiyoruz. Bozulmasını anmak bile istemiyoruz. Gidişatta biraz duraksamış durumda ama inşallah yine adım atılır. Gelişen bu barış sonucunu ülkemize halkımıza burada yaşayan değil bütün insanlarımıza hayırlı olacağını kesinlikle kimse aklından çıkarmasın. Bütün ülkeye sesleniyorum. Ne olur bu barışı bozmayın ve bu barışa olabilecek bütün katkıyı sunun."

Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Van Şubesi Başkanı Osman İnci de çözüm süreciyle birlikte artık ölüm haberlerinin gelmediğini belirterek, artık o tür haberleri duymak istemediklerini ifade etti. Vatani görevini yapan askerin de dağda ölenin de kardeşi, akrabası gibi olduğunu aktaran İnci, “Barış olsa bizim olacak. Tatsız bir şey olsa bizim içimiz yanıyor başkasının ki değil. Onun için çözüm süreci bir STK olarak sonuna kadar destek veriyorum. İnşallah süreç daha iyiye de gider. İnancım sonsuzdur. Ne yapıyorsak kendimizi yapıyoruz. Barış inşallah iyi bir şekilde noktalanır onu temenni ediyoruz." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER