ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:58

Van'ın yeni imar planına 10 bin 843 kişi itiraz etti


 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 8 Mart’ta askıya çıkarılan Van’ın yeni imar planına şu ana kadar 10 bin 843 vatandaş itiraz başvurusunda bulundu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Taha Al, yeni imar planının, Van’ın geleceği için çok önemli olduğunu belirterek kimsenin hakkının yenmeyeceğini söyledi.

Yaşadığı iki büyük depremden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediye tarafından Van’a yeni bir imar planı yapıldı. 8 Mart’ta Bakan Erdoğan Bayraktar'ın ilde düzenlediği basın toplantısıyla beraber, imar planının itiraz başvuruları da başladı. Arsasında okul, yol, park veya yeşil alan belirlenen vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Van Belediyesi’ne itiraz dilekçeleriyle başvuruda bulunuyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Taha Al, kendilerine, şu ana kadar Van için 6 bin 37, Erçiş için ise 606 kişinin itirazda bulunduğunu söyledi. Van Belediyesi yetkilileri de 4 bin 200 kişinin itirazda bulunduğunu belirtti.

Çevre ve Şehircilik Van İl Müdürü Taha Al, vatandaşın, kendi arsa ve evinin bulunduğu alanda yeşil alan, okul, yol gibi bölümlerin olması halinde itiraz ettiğini ifade etti. İtirazların, daha sonra bakanlığa gönderilerek değerlendirmeye alınacağını söyleyen Al, "Bu doğrultuda yeniden bir düzenleme söz konusu ise gerekli çalışmalar yapılacak. Bakanlığımız, bu konuda titizlikle çalıştığını belirtmekte fayda var. Van için büyük bir öneme sahip olan bu yeni imar planı ile daha güzel yerlere gelecektir. Şu an vatandaşımız itiraz başvurularını yapıyorlar. İlerleyen süreçte herkesin memnun kalacağı bir plana da kavuşmuş olacağız." dedi.

Vanlıları, imar planına sahip çıkmaya davet eden Al, imardan dolayı kimsenin hakkının yenmeyeceğini belirterek, “Kimsenin hakkı yenilmez. Varsa bir haksızlık o da giderilir.” ifadelerini kullandı. 8 Mart 2013 tarihinde askıya çıkan yeni imar planı itiraz süresinin 8 Nisan 2013 tarihinde sona ereceğini hatırlatan Van Belediyesi İmar ve Şehircilik Yetkilileri, şu ana kadar kendilerine 4 bin 200 kişinin itiraz ettiğini belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER