ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 14:47

Van'daki köy korucularına hayvancılık ve ilk yardım eğitimi veriliyor


Van'da, köy korucularına, 'Mesleki Eğitim Projesi' kapsamında, hayvancılık eğitimleri verilmeye başlandı. Korucuların yıllarca terörle mücadele güvenlik güçlerinin yanında yer aldığını dile getiren Vali Münir Karaloğlu, alacakları eğitimlerle köylerde modern hayvancılığın yapılmasına rol-model olacak bireyler haline geleceklerini söyledi.

Van Valiliği, Van Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği'nin talebi üzerine, yaşadıkları köylerde güvenlik görevlerinin dışında, tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yürütebilmeleri için koruculara hayvancılık eğitimi vermeye başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 'Mesleki Eğitim Projesi' kapsamında verilen ve 80 saat sürecek eğitimlere katılacak 3 bin 33 korucu, köylerinde daha modern tarım ve hayvancılık yapılmasına da öncülük edecek.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen projenin tanıtım toplantısında konuşan Vali Münir Karaloğlu, yıllarca terörle mücadele güvenlik güçlerinin yanında yer alan korucuların, alacakları eğitimlerle köylerde modern hayvancılığın yapılmasına rol model olacak bireyler haline geleceklerini bildirdi. Olayların en yoğun yaşandığı dönemlerde Van'daki korucu sayısının 7 bin 500 olduğunu anımsatan Karaloğlu, şimdi bu sayının 5 bin 800'e kadar düştüğünü ve yeni alımlarında yapılmadığını açıkladı.

Korucuların görevlerine devam edeceğini belirten Karaloğlu, "Koruculara ekonomik olarak katkı sunmak ve yeni meslekler öğretmek amacıyla, böyle bir proje hazırladık. Korucuları modern hayvancılık yapan bireyler haline getirerek, köylerde rol model oluşturmak istiyoruz. Bazı köylerde sağlık hizmetlerinin alınması konusun da küçük sorunlar yaşanıyor. Bunun için de 250 geçici köy korucusuna da ilk yardım eğitimi vereceğiz." şeklinde konuştu.

Koruculara aldıkları eğitimlerden sonra sertifika verileceğini kaydeden Vali Karaloğlu, "Sertifika alan korucular, köylerinde tansiyon ölçümü, iğne yapılması, pansuman gibi sağlık hizmetlerini verebilecek. İlimizde tarım ve hayvancılığın, çok önemli avantajları var. Terörün çok yoğun olduğu dönemlerde, mera ve yaylaları iyi kullanmadık ama 2010'dan sonra vatandaşların kullanımına kapalı olan bir metrekare kapalı mera ve yayla yok. Artık gelecek yıllarda modern tarım ve hayvancılığa geçmede köy korucuları bize yardımcı olacak." ifadelerini kullandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner ise korucularının tarım ve hayvancılıktan uzak olmadığını ve yıllarca bu faaliyeti yürüttüklerini belirtti. Yapılan konuşmaların ardından, koruculara ilk ders olarak 'koyunculuk' eğitimi verilmeye başlandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER