ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 18:37

Van'daki eğitimcilere 'liderlik' semineri verildi


 Van Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından SODES kapsamında okul müdürlerine ve öğretmenlere kişisel gelişim semineri düzenledi. 'İlham Veren Lider-Etkili Liderlik' konulu seminerde daha çok kendi hayatından örnekler veren eğitimci-yazar ve kişisel gelişim uzmanı Alişan Kapaklıkaya, katılımcılara kahkaha dolu anlar yaşattı.

    Kültür Sarayı Ertuğrul Günay Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Van Valisi Münir Karaloğlu, Vali Yardımcısı Mehmet Özel ile Hakan Alkan, Van Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, Van Emniyet Müdürü Ümüt Yurdakul, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. Seminere konuşmacı olarak katılan eğitimci-yazar ve kişisel gelişim uzmanı Alişan Kapaklıkaya, liderlik vasfının önemine değindi. 'İlham Veren Lider-Etkili Liderlik' konulu seminerde daha çok kendi hayatında yaşananlardan örnekler veren Kapaklıkaya, başta protokol olmak üzere tüm katılımcılara kahkaha dolu anlar yaşattı.

    Liderliğin önemli bir mevkii olduğunu hatırlatan Alişan Kapaklıkaya, yüksek sesle ve kızgın anlatımların akılda kalmadığını, esprili ve ilgi odaklı konuşmaların dikkat çekici olduğunu söyledi. Yöneticiliğin gezip, görüp sorunları yerinde görme açısından değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kapaklıkaya, eğitim ve öğretiminde şiddet unsuru olmadan daha verimli olduğunu kaydetti. Liderliğin her toplumda önemli olduğunu ancak verimli lider olmanın gerektiğini belirten Kapaklıkaya, “Lider, ağacın yaprakları ile uğraşmaz, problemin köküne iner. Çözüm üretir. Zor olan beyni açmak değil, doğru anahtarı bulmaktır. Dikkatin ve öğrenmenin sınırı yoktur. Başarılı bir lider olmak için herkesin yaptığını yapmayacaksın, kimsenin yapmadığını yapacaksın.” dedi.

    Kitap okumanın da önemine değinen Kapaklıkaya, "Bu ülkenin makamlarında mevkilerinde oturup ama karakteri aşağılara inmiş binlerce insan var. Bu ülkenin parasını çalıp, insanların hakkına gasp eden onlarca yüzlerce insan var. Buraları ziyaret eden büyüklerimiz Doğu’ya gelip ağırlandıktan sonra geri dönüyor ve sonra Doğu’da sorun yok diyor. Hiç sokağa indiniz mi? O insanların içerisine karıştınız mı? Ankara’da İstanbul’da oturarak, buralarda bir sıkıntının olup olmadığını bilemezsiniz. İnsanları yönlendirmek, onlara yardımcı olmak istiyorsanız. Onların içerisine kadar inmeniz gerekiyor." diye konuştu.

    Daha önceki seminerleriyle ilgili örneklerde veren Kapaklıkaya, "Bu ülkenin insanların, evlatların cezaevlerinde pisi pisine heba oluyorlar. Bir ilde cezaevinde de gösteri yaptım bir kadın yanıma gelerek, ‘Sizin bu anlattıklarını önceden duysaydım, sizinle karşılaşmış olsaydım ben kocamı öldürür müydüm. Buraya düşer miydim’ dedi bana. Bunları yönlendirecek, bunlara gerçeği gösterecek insanlara ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

    Kapaklıkaya’nın yaptığı konuşmalar esnasında zaman zaman esprili tavırlarla Van Valisi Münir Karaloğlu ile Mucip Kına’ya da takılması katılımcıları gülme krizini soktu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER