ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 17:07

Van'daki çocuğun ölümü


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyü Çalık mezrasında hayatını kaybeden 1,5 yaşındaki Muharrem Taş'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Ankara, Trabzon, Eskişehir, Manisa, Bitlis, Erzurum ve Van baro başkanları ile Şabaniye Mahallesi'nde kardeşine ait evde taziyeleri kabul eden baba Abdulvahap Taş'ı ziyaret eden Feyzioğlu, acılı aileye başsağlığı diledi.
Feyzioğlu, taziye ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her yerinden Van'a gelen avukatla küçük Muharrem'in acısını paylaşmak için kentte bulunduklarını belirterek, ortaya çıkan tablonun, bu ülkenin bölünemeyeceğinin en büyük ispatı olduğunu söyledi.

"Bu sorumsuzluğu yapanlar başlarına ne geleceğini o olaydan sonra görecekler anlayacaklar" diyen Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Burada çok büyük bir acı var. Muharrem'in acısı Türkiye'de her eve düştü. Öfkeliyiz, üzgünüz, kırgınız ama kararlıyız. Türkiye'nin her yerinden baro başkanlarıyla geldik. Sadece bölgeden değil binlerce kilometre ötelerden, farklı yerlerden baro başkanları aramızda. Biz burada, siyaseti halka, millete, bu topraklara hizmet için değil de kendi menfaatleri adına yapanlara da bir şey gösteriyoruz. Kamu hizmetini sadece koltuk, makam, sandalyeden ibaret sayanlara da bir şey öğretiyoruz.

Sistem, sorumluluları ortaya çıkaracağına, sorumluları örtbas etme çabası içine girdi. Olayın ilk anından itibaren Van Barosu ve Türkiye Barolar Birliği bu işi sahiplendi. Sorumlu mevkideki sorumsuzlar korksunlar, biz hukuku işleteceğiz ve sorumluların örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz. Bir daha bizden, dünyanın en güzel gülüşlü evladımızın bir başka sorumsuzluklarla koparılmasına izin veremeyeceğiz. O kararlıkla geldik."

Ablasının okul masraflarını üstlendi

Küçük Muharrem'in annesi Halise Taş'ın elini öperek, "annelerin elleri öpülür" diyen Feyzioğlu, evden çıktığı sırada hemşire olmak istediğini öğrendiği Muharrem Taş'ın ablası 12 yaşındaki Remziye Taş'ın okul masraflarını barolar birliği olarak üstleneceklerini bildirdi.
Yaşadığı olayın çok acı olduğunu belirterek kimsenin başına gelmemesini dileyen baba Abdulvahap Taş ise "Barolar birliği başkanına bizi ziyaret ederek acımızı paylaştığı için teşekkür ederim. Buraya gelen başkanlar olayın üzücü olduğunu ve gerekeni yapacaklarını söyledi. İnşallah gereken önlemler alınır ve bundan sonra bu tür olay yaşanmaz" diye konuştu.

Taziye ziyaretinin ardından Muharrem Taş'ın Şabaniye Mahallesi'ndeki mezarına giden Feyzioğlu ve beraberindekiler, Muharrem için dua etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER