ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 17:11

Van'daki çocuğun ölümü


Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyü Çalık mezrasında hayatını kaybeden 1,5 yaşındaki Muharrem Taş'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, Gürpınar Kaymakamı Metin Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Albay İrfan Kızılaslan, Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul ve Sağlık Müdürü Bilal Acar ile Şabaniye Mahallesi'nde bulunan kardeşine ait evde taziyeleri kabul eden baba Abdulvahap Taş'ı ziyaret eden Vali Doğan, acılı aileye başsağlığı diledi.

Doğan, basın mensuplarının alınmadığı ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan olayın kabul edilemez olduğunu ve sorumlular hakkında gereken işlemlerin yapılacağını belirtti.

"1 Şubat tarihinde hiçbirimizin kabul edemeyeceği ve devletimizin imkanlarıyla bağdaşmayan bir sorunla karşılaştık" diyen Doğan, şunları kaydetti:

"Bir evladımızı kaybettik. Ortaya çıkan görüntüler hiçbir açıdan açıklanabilir değil. Biz aileye taziye dileklerimizi ilettik ve sorunu karşılıklı olarak tezekkür ettik. Sağlık Bakanımız da aileyle telefon görüşmesi yaptı. Sorunlarla ilgili idari soruşturmayı valilik olarak başlattık. Sağlık Bakanlığı da gerekli soruşturmayı başlattı. Gereğini yapmaya hep birlikte karar vermiş bulunuyoruz."

Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için sistemi gözden geçirmeye ihtiyaçlarının olduğunu anlatan Doğan, ziyaretten önce gerçekleştirdikleri toplantıda da bu konuyu değerlendirdiklerini ifade etti.

Doğan, bugüne kadar devletin imkanlarıyla, helikopterlerle, hava amlubalanslarıyla, paletli ambulanslarla hiçbir arızaya sebep vermeyecek şekilde olaylara müdühale ettiklerini bildirerek, yaşanan son olayda sistemin arıza verdiğini, şahsi bir hatadan kaynaklanan olayın bedelinin ağır olduğunu dile getirdi.

Aileye başsağlığı dileyerek, sorumlular hakkında gerekenin yapılacağına değinen Doğan, şöyle devam etti:

"Olayda bir ihmal var. İhmal olmadan böyle bir sonuç yaşanmaz. Devletin bu konuda kurduğu sistem son derece etkili. Milyonlarca dolar harcanarak çok etkili sistem kuruldu. Devletin karla mücadele araçları, hava araçları, haberleşme sistemleri dünya standartlarında sistemler. Ama bu sistemleri çalıştıracak olan insanlar. İnsanlar küçük bir hata yaptığında sorunlar oluyor. İnsani hataları bertaraf edecek bir sistem kurmamız lazım. Bununla ilgili arkadaşlarımızla gereken değerlendirmeyi yaptık."

-"Ben herkesten şikayetçiyim"

Vali Doğan'ın kendilerini ziyaret ederek taziyelerini bildirmesinin önemli olduğunu anlatan baba Abdulvahap Taş ise "Vali de olayın üzücü olduğunu ve gerekeni yapacaklarını söyledi. Ben herkesten şikayetçiyim. Böyle bir olay kimsenin başına gelmesin. Allah kimseye böyle bir acı vermesin" dedi.

Çocuğunun kollarında can verdiğini ve acısının büyük olduğunu vurgulayan anne Halise Taş da daha önce herhangi bir rahatsızlığı olmayan oğlunun aniden hastalanarak hayatını kaybettiğini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER