ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 18:05

Van'da "Yeni Evim Mutlu Hayatım" projesi


Van'da, komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla hazırlanan "Yeni Evim Mutlu Hayatım" projesinin tanıtımı yapıldı.
     Kentte iki yıl önce meydana gelen depremlerin ardından Başbakanlık Toplu Kdnut İdaresi ve Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından Edremit ve Erciş ilçeleri ile Bostaniçi, Kevenli ve Kalecik mevkilerinde inşa edilen konutlar, evleri yıkılan çok sayıda aileye yuva oldu.
     Konutların teslim edilmesinin ardından yeni evlerine taşınan aileler arasında komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla Edremit Kur'an Kursu öğreticisi Rabia Gençay Bezir, "Yeni Evim Mutlu Hayatım" adlı projeyi hazırladı.
     Valilik ve İl Müftülüğü tarafından desteklenen projenin tanıtımını yapan İl Müftüsü Nimetullah Arvas, komşuluk ilişkilerinin önemine değinerek, depremin yaşattığı acıları anlatmanın mümkün olmayacağını fakat vatandaşların büyük bir metanet ve sabırla depremin etkisini üzerlerinden atmaya çalıştığını söyledi.
     Devletin de kısa zamanda deprem konutlarını tamamlayarak teslim ettiğini anımsatan Arvas, "Yeni yerleşim alanlarına alışmak zordur. Eskiden komşular birbirlerini tanırdı. Kur'an-ı Kerim'de ve hadis-i şeriflerde komşuluk üzerine çok sayıda bilgi var. Apartman kültürünün geleneksel komşuluk ilişkilerine darbe vurduğu günümüzde, komşuluk ilişkilerinin eskisi gibi gelişmesini diliyorum" dedi.
     Proje koordinatörü Bezir ise depremlerin ardından kentin her mahallesinden ve her kesiminden insanın yeni yapılan konutlarda bir arada yaşamaya başladığına dikkati çekerek, iki yıl sürecek projede bu aileleri bir araya getirip komşuluk ilişkilerini geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.
     Proje kapsamında, aile ziyaretleri, yeşillendirme çalışmaları yapacaklarını ve il dışına gezi düzenleyeceklerini anlatan Bezir, ev ev dolaşıp ailelerin istek ve önerileriyle ilgili anketler de düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER