ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 15:06

Van'da gerçeğini aratmayan çığ tatbikatı


Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği ekipleri tarafından bölgede yaşanacak çığ olaylarına hazırlıklı olmak amacıyla gerçekleştirilen çığ tatbikatı, gerçeğini aratmadı.
28 Şubat Sivil Savunma Günü etkinlikleri kapsamında her yıl düzenlenen çığ tatbikatı, bu yıl da kent merkezine 42 kilometre uzaklıktaki Abalı Kayak Merkezinde gerçekleştirildi.
Kar kalınlığının bir metreyi aştığı bölgede, arama kurtarma köpeği "Naz"ın da katılımıyla yapılan tatbikatta, çığ altında kalan 2 kişinin yerlerinin belirlenerek kar kütlesi altından kurtarılması sahnesi hayata geçirildi.
Sivil Savunma arama Kurtarma ekibinde görevli 2 kişinin, karda açılan çukurlara girmesiyle başlayan tatbikatta, ekipler, kar altındaki arkadaşlarını vakit kaybetmeden çıkarmak için adeta zamanla yarıştı.
Yaklaşık 30 dakika süresince karla kaplı alanda arama yapan ekipler, yerlerini tespit ettikleri kişileri büyük bir hassasiyetle çıkardı.
Ekipler, senaryo gereği yaralı halde bulunan vatandaşları daha sonra motorlu kar aracıyla ambulansa ulaştırdı.
AFAD Eğitim ve Halka İlişkiler Birim Amiri Erdal Kan, gerçeği aratmayan 2014 yılının ilk çığ tatbikatının başarıyla sonuçlandığını belirterek, bölgede uzun süren kış mevsiminde çok sık karşılaştıkları çığ olaylarına hazırlıklı olmak amacıyla yaptıkları tatbikatın başarılı geçmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.
Kar yağışının durması ve havaların ısınmasıyla bölgede çığ tehlikesinin arttığına değinen Kan, "Biz de personelimizin bu tür vakalara hazırlıklı olduğunu test etmek için tatbikat yaptık. Çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek. Tatbikatta görev alan tüm personele teşekkür ediyorum" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER