ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 22:10

Van'da "çok dilli" turizm sezonu açılışı


Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, valilik ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda etkinlik düzenlendi.
     Her yıl 15-22 Nisan tarihlerinde kutlanan Turizm Haftası, Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda düzenlenen programla başladı.
     Sabah saatlerinden itibaren teknelerle Gevaş ilçesi sahilinden adaya taşınan vatandaşlar, etkinliğe büyük ilgi gösterdi.
     Halk oyunları ekibinin gösterisiyle başlayan programda, yöresel kıyafetli kızlar, davetlilere karanfil dağıtırken, valilikçe hazırlanarak adanın güney bölümüne asılan 5 metre uzunluğundaki Türkçe, Kürtçe ve İngilizce "Van Güzel" yazılı afişler de dikkati çekti.
     Vali Münir Karaloğlu, burada yaptığı konuşmada, Van Gölü havzasının Türkiye'nin en önemli destinasyon merkezlerinden biri olduğunu belirterek, Van havzasının kimseden para pul istemediğini, tek isteğinin huzur olduğunu söyledi.
     "Huzurumuz olursa bu bölgenin kendi potansiyeli, bu bölgeyi ayağa kaldırmaya yeter de artar" diyen Karaloğlu, 4 yıldan bu yana yapılan çalışmalarla Van'ı hem Türkiye'ye hem de dünyaya tanıttıklarını ifade etti.
     Karaloğlu, son günlerde ülkede ve bölgede yaşanan gelişmelere de değinerek, "Türkiye, yürüttüğü en hayati proje olan kardeşlik projesini de başarıyla sonuçlandırdığında çok sayıda insan tekrar bu bölgeyi keşfedecek, ilimize ve bölgemize gelecek. Kimsenin bundan endişesi olmasın. Sadece kamunun çalışmasıyla bu kenti tanıtmamız, turizmini geliştirmemiz mümkün değil. Bunu yapacak olan özel sektördür" dedi.
    
     -"Türkiye'de bahar havası esiyor"-
    
     Türkiye'de son günlerde "bahar havası" estiğine işaret eden AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan da şunları kaydetti:
     "İnşallah bütün baharlarımız böyle güzel geçer. Bu bahar çok umutlu ve sevinçliyiz. Dolayısıyla memleketimizin bu güzel görüntüsü altında sizlerle beraber olmak, bunu geliştirmek, büyütmek, umutlandırmak hepimize mutluluk veriyor. Umuyoruz ki bu bahar gününün havası ve güzelliği, Türkiye'nin gelecekte inşa etmiş olacağı kardeşliği, birlikteliği, en önemlisi de ülkemizin ihtiyacı olan demokrasiyi büyütüp devam ettirecek."
     Konuşmaların ardından vatandaşlarla halay çekerek göle karanfil bırakan Vali Karaloğlu, daha sonra adadaki Ermeni kilisesi önünde kurulan stantlarda davetlilere yöresel yemek ikramında bulundu.
     Programa Vali Yardımcısı Mehmet Özel, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Akdamar Belediye Başkanı Ferdi Şeker, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, turizmciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER