ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 22:33

Van'a ilk kez gece uçuşu yapıldı


 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''SunExpress yine bir ilke imza attı ve gece uçuşlarını Van'dan başlatmış oldu'' dedi.
    
Bakan Yıldırım, Van Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan mermer fabrikasında incelemede bulunduktan sonra AK Parti İl Başkanlığı'nda partililerle bir araya geldi.
    
Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından SunExpress Havayolları tarafından Van Elite World Otel'de düzenlenen toplantıya katılan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, 2002 yılına kadar haftalık uçuş sayısının 17 olduğu Van'da, bugün bu sayının 138'e yükseldiğini söyledi.
    
Yıldırım, yıllık yolcu sayısının ise 127 binden 1 milyon 60 bine çıktığını anımsatarak, Ferit Melen Havalimanı'nı bölgenin merkezi haline getireceklerini ifade etti.
    
Son teknolojiyi kullanarak Van'da gece uçuşlarının imkanlı hale getirildiğini kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:
    
''İzmir ve Van bu uçuşla birleşti. Van'ı doğunun Batı'ya açılan kapısı yapmaya kararlıyız. Buna SunExpress vesile oldu. SunExpress güneş, güneşin doğduğu şehir de Van. Dolayısıyla güneş hava yolları güneşin doğduğu şehre geldi, aydınlattı. Geceleri de aydınlığa dönüştürdü. Van havaalanının en önemli sorunu gece uçuşlarının sağlıklı yapılamamasıydı. Bu da havaalanının etrafındaki sorunlardan kaynaklanıyordu. Cihazlar belirli mesafelerden aşağıda olunca, 'emniyet zaafa uğruyor' diye inişler yapılamıyordu.
    
Ancak bu konuda arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma içine girdi. Tüm son teknolojileri araştırdık ve uydudan destek almak suretiyle yaklaşma yöntemi geliştirdik. Bu da uluslararası dokümanlarda yayınlandı. Bu konuda pilotlarını en önce eğiten şirket SunExpress oldu ve yetkiyi onlara verdik. SunExpress yine bir ilke imza attı ve gece uçuşlarını Van'dan başlatmış oldu.''
    
     ''Hava yolu, halkın yolu oldu''
    

Bakan Yıldırım, Türk Hava Yolları'nın da (THY) dünyada ve Avrupa'da bir marka haline geldiğine dikkati çekerek, Van'a ilk uçuşu gerçekleştiren SunExpress yetkililerine teşekkür etti.
    
Türkiye'nin her tarafında havayollarının halkın yolu olduğuna değinen Yıldırım, ''Şu anda 60 milyon vatandaşımız uçuş yapıyor. Şimdi de Van'da dış hatlara yoğunlaşacağız. Özelikle yakın ülkelerden buraya doğrudan seferlerin başlaması için ne gerekiyorsa gerçekleştireceğiz'' dedi.
    
Vali Münir Karaloğlu da özellikle kış mevsiminde olumsuz hava koşulları nedeniyle çok sayıda seferin iptal edildiğini ya da uçakların komşu illere inmek zorunda kaldığını hatırlatarak, böylesi durumların ortadan kalkmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.
    
Emeği geçenlere teşekkür eden Karaloğlu, ''Artık bu sistemle iptaller azalacak, komşu illere inmek zorunda kalan uçaklarımız Van'a daha güvenle inebilecek'' ifadelerini kullandı.
    
SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say da ''Türkiye'de ilk kez Van'da uygulanan sistemle uçaklar yaklaşma, iniş ve kalkışlarda yerde kurulu yardımcı sistemler yerine uydulardan yararlanmaya başladı. Bu sistemi kullanarak yapılan ilk sefer de Van'a yapılmış oldu'' diye konuştu.
    
Konuşmaların ardından Hacı Say, Bakan Yıldırım ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal'a uçak maketi hediye etti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER