ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 22:14

Van'a gelen genç iş adamları birlik mesajı verdi


Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK)'ndan 50 kişilik heyet, çözüm sürecine destek ve sürecin ardından, iş dünyasının bölgede atacağı adımlara yönelik görüş alışverişinde bulunmak üzere Van'a geldi. İş adamları, çözüm süreci kapsamında birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çözüm süreci sonrasında iş dünyasının hareket biçimi ve üstleneceği role yönelik çalışmalar başlatan TÜGİK, Diyarbakır'a yaptığı ziyaretin ardından, bugün Van'ı ziyaret etti. Van'a gelen ve Vali Münir Karaloğlu, Belediye Başkan Vekili Sabri Abi ile bazı sivil toplum kuruluşlarını ziyaret eden Genel Başkan Erkan Güral başkanlığındaki TÜGİK heyeti, taktıkları beyaz kravat ve mendillerle sürece destek verdiklerini belirttiler. Van Belediye Başkanlığı'na giderek, burada BDP'li Başkan Vekili Sabri Abi'yi ziyaret eden iş adamı heyeti, Abi'ye beyaz kravat taktı. TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, burada heyet adına bir açıklama yaptı.

Yıllardır devam eden sıkıntılı bir sürecinin sonuna yaklaşıldığının görüldüğü ve hissedildiği bir dönemin yaşandığını belirten Başkan Güral, bu hassasiyet içinde sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası olarak herkese düşen görevler olduğunu açıkladı. Bölgede huzurun sağlanması ile birlikte sanayi kuruluşlarının bölgeye gelerek yeni katma değerler üreteceğini belirten Güral, ''Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşu ve tüm gruplara vermiş olduğu bu sürecin artık barışla sonlanması gerektiği mesajını, hepimiz aldık. Bu anlamda, TÜGİK olarak bizler de ülkenin geleceğini yönetecek olan, yönetime talip olan gençler olduğumuz için üzerimize düşen görevler olduğunu düşündük. Sürecin barışla, huzurla sonlanması gerektiğine inancımız tam. Annelerin ağlamasını istemiyor, silahların susmasını arzu ediyoruz. Huzurun olduğu bölgelere sanayi yatırımları gelsin istdihdam artsın. Hanelerin gelir düzeyi artsın. Herkesin mutlu olacağını düşündüğümüz bu sürecin, siyasi iradenin vereceği destekle kısa sürece sonlanmasını temenni ediyorum.'' dedi.

Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi de Türkiye'nin genç iş adamlarının bu sürece olan ilk hareketlerinin anlamlı olduğunu belirtti. Türkiye'de bir sorun olduğunu ve bu sorunun senelerce sürdüğünü anlatan Abi, "Sonuç itibariyle bu sorunun barış ve huzurun gelmesi için Diyarbakır'da, Van'ımızda açıklama yapıldı. Bu barış açıklaması gerçekten önemliydi ve bu barış sürecine de bütün Türkiye'nin, özellikle genç iş adamlarımızın destek vermesi gerekiyordu, öyle de oldu. Tabi bu süreç inşallah sizin katkılarınızla bütün dinamiklerin bu sürecin başarıya ulaşabilmesi için katkı sunmaları gerekiyor ve herkesin bir nebze de olsa elini taşın altına koyması gerekiyor." diye konuştu.

Ankara Genç İş Adamları Derneği (ANGİAD) Başkan Yardımcısı Fatma Semiz ise hükümetin başlattığı sürece tam kesimlerin destek vermesi gerektiğini açıkladı. İş kadını kimliği ile süreci sonuna kadar desteklediğini aktaran Semiz, ''Bölgede ciddi yatırımlar yapılmaya başlanmış. Biz de 50 kişilik heyetle geldik. Daha güzel projeler olabilmesi için hepimizin birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde projeler çıkarmamız gerekiyor. Bunun olacağına inancımız tam.'' diye ifade etti.

Güneydoğu Genç İş Adamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal ise 30 yıldır bölgede yaşanan bir sıkıntılı süreçte, çözüme ilk kez bu kadar yaklaşıldığını belirterek, ''Bizim bunun kıymetini biliyor olmamız lazım. 21 Mart'ta, Nevruz'da Diyarbakır'da yapılan açıklamaların sonunda çok olumlu mesajlar verildi. Bu mesajların ardından, bölgedeki huzur ortamı daha tescillendi. Bu süreç, böyle devam ederken, işi sadece siyasilere bırakamayız. Burda, sivil toplum kuruluşlarının da taşın altına elini sokması gerekiyordu. TÜGİK ve GÜNGİAD'ın artık projesi olan 'Beyaz Mendil' projesinin startını verdik. Tüm kurumları ziyaret ederek, süreçte üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Bu yıl Nevruz değil sanki barışın düğünü vardı. Barışın düğününü kutladık. Bundan sonra iş adamları heyetlerini bölgeye çağırıp, zenginliklerimizi göstereceğiz. Her heyetten birini yatırıma yönlendirebilirsek ne mutlu bize.'' diye konuştu.

Daha sonra TÜGİK heyetini kabul eden Van Valisi Münir Karaloğlu da Türkiye'de kardeşliğin Van depreminde ortaya konulduğunu söyledi. İş adamlarının Van'da olmasının önemli bir sinerji meydana getirdiğini dile getiren Karaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye'nin son 30 yılında çok önemli kaynaklarının heba edildiği, sinerjimizi heba ettiğimiz, bir çok annenin gözyaşlarına vesile olan bir fitneden, sıkıntıdan kurtulmak üzereyiz. İnşallah bu süreç başarıya ulaştığında, hem bölge hem Türkiye bambaşka bir yer olacak. Siz değerli iş adamlarımızın yakın ilgisini bekliyoruz. Bu süreçte hükümetimizin yaptığı, ona katkı verdiği kardeşlik sürecini diğer süreçlerle desteklersek kalıcı olacaktır. Sizin tekrar, huzur ortamı sağlandıktan sonra bölgeye yönelmeniz, bölgede yatırımlar yapmanız, bölgede iş ve aş imkanları yaratmanız sürecin nihai hedefe ulaşmasına büyük katkı sunacaktır. Şu anda Türkiye'de uygulanan en hayati proje bu kardeşlik projesidir. Buna, toplumun her kesiminin destek olması lazım. Hem iş adamı hem genç bir ekibin bugün Türkiye'nin çok önemli bir yarasını sarmak üzere burada olması, bizim için çok önemlidir. 75 milyonun kardeşliği ve dayanışması ile Van deprem sürecini çok çabuk atlattı.''

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral temaslarının Batman, Bitlis, Mardin ve Siirt olarak devam edeceğini belirtti. Heyet daha sonra Van'dan ayrıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER