ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 12:45

Van Valiliğindeki dilekçe krizi


Van Ticaret Borsası (VATBO) Yönetim Kurulu Başkanı Selman Toprak, "Vali Yardımcılarının davranışlarını tasvip etmiyorum" dedi.
Van Valiliğinde yaşanan tayin krizi ile ilgili yazılı açıklama yapan VATBO Başkan Toprak, yaşanan olayların Van halkını üzdüğünü belirterek, devlette devamlılığın esas olduğunu ancak devlet geleneğinde makamların saygınlığı ve itibarı olduğunu ifade etti.
Toptak, açıklamasında devlet geleneğindeki saygınlık ve itibarın halk nezdinde de saygı gördüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:
"Makamlara duyulan saygı, Anadolu halkının aslında devletine, ülkesine, yönetenlere karşı duyduğu saygının yansımasıdır. Ancak üzülerek öğrendiğimiz kadarıyla 5 vali yardımcımızın tayin istemeleri ve kişisel bir problemi makamlarına yansıtarak görevlerinden aniden ayrılmaları, bunun ulusal gündeme bir kriz olarak lanse edilmesi Van'ın ve valilik makamının imajını zedelemiştir.
Vali yardımcılarımızın her biri birbirinden değerli ve önemli isimlerdir. Van halkı için gönüllerde yer edecek sayısız hizmetleri olmuştur. Fedakarlıkları ve iyi niyetleriyle halkın sevgisini kazanmışlardır. Ancak, sebep ne olursa olsun, haklı ve haksız her ne surette olursa olsun, Van'ı devlet mevkisinde temsil eden vali yardımcılarının bu şekilde görev bırakmaları, valilik makamı ile sorun yaşamaları kabul edilemez. Bu nedenle vali yardımcılarının davranışlarını tasvip etmiyorum."
Her şeyden önce Van halkına ve valilik makamına yapılmış bu hareketi yakışıksız ve yanlış buluduklarını bildiren Toprak, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Bu şekilde olmamalıydı. Vali yardımcıları kişisel sorun ve sıkıntılarını daha farklı bir usul ve yöntemle çözmek yerine bu şekilde hareket etmeyi uygun görmüşlerdir fakat halk nezdindeki yansımasını hesaba katamamışlardır. Festivaller kanaatimizce bu işin sadece bahane kısmıdır ve yaşanan bu olaylar da festivaller gibi basit konuların bahane edilmeyeceği kadar da ciddi bir süreçtir. Bu mevki ve makamların ehil insanlara tekrar teslim edilmesini, hizmetlerin devamlılığının sağlanmasını, sivil toplum kuruluşu olarak acilen öneriyor ve Van halkına, Van'daki devlet kurumlarına daha fazla sıkıntı çektirilmemesini önemle arz ediyoruz."
VATBO Başkanı Toprak, valilik makamının, milletin temsil edildiği kutsal bir aile olarak kabul edilmesi gerekğine değindiği açıklamada, "Bu ailede yaşanan birtakım sıkıntılar bu şekilde dışarıya aktarılmamalıdır. Bu yanlışlık, devlet töresine ve kanunlara da aykırıdır. Bunu yapanlar da toplum nezdinde itibarını kaybetmişlerdir. Olayın farklı boyutlara çekilmesinden ziyade, bu yönüyle ele alınması her şeyden önce valilik makamına yapılan haksızlığı da önleyecektir" ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER