ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 19:39

Van Rompuy, Karadağ Cumhurbaşkanı Vujanoviç ile görüştü


Brüksel'de Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç'le görüşen Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Karadağ'ın Avrupa entegrasyonu yolunda kaydettiği genel ilerlemeden memnun olduklarını söyledi.
AB Komisyonu'nun, Karadağ'ın da arasında bulunduğu ülkelere ilişkin çarşamba günü açıklayacağı ilerleme raporu öncesine denk gelen görüşmede "23. yargı ve temel haklar" ile "24. adalet, özgürlük ve güvenlik" müzakere başlıkları ele alındı.
Anayasa ve yargının bağımsızlığı alanındaki reformlar dolayısıyla Vujanoviç'i kutlayan Van Rompuy, Karadağ'daki siyasi partilerin hem Avrupa entegrasyonu hem de ana reformlar konusunda geniş bir uzlaşıya sahip olmalarının önemine dikkati çekti.
AB'yle müzakerelerde 23. ve 24. başlıkların açılmasını beklediklerine işaret eden Vujanoviç de bunun bölge ülkeleri ve Avrupa entegrasyon süreçleri açısından teşvik edici olacağını belirtti. Vujanoviç, "Bu başlıkların açılması, genişleme sürecinin yaşadığını göstermesi açısından da önemli" dedi.
AB'ye üyelik için 2008'de başvuran ve 2010'da aday ilan edilen Karadağ, Haziran 2012'de başladığı müzakere sürecinde şu ana kadar "bilim ve araştırma" başlığını açtı ve geçici olarak kapattı.
Karadağ'ın kısa sürede açmayı umduğu 23. ve 24. başlıklar konusunda Türkiye de son dönemde belirgin ilerleme sağladı. Buna rağmen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tek taraflı engellemesi nedeniyle bu başlıklar açılamıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER