ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 12:04

Van KETEM, kanser taramasında Türkiye birincisi oldu


Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 2008 yılında oluşturulan KETEM, kurulduğu günden bu yana yaklaşık 30 bin kişiyi kanser taramasından geçirerek Türkiye'de en fazla tarama yapan birim oldu.
Van'da 6 yıl önce faaliyetlerine başlayan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Savaş Daire Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirmede rahim ağzı kanser taramasında Türkiye'de birinci sırada yer aldı.
Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve ilçelerde de toplum sağlığı merkezlerinde hizmet verem KETEM, başvuruda bulunan tüm vatandaşları ücretsiz kanser taramasından geçirirken, kanser riski taşıyan veya şüpheli görülen kişilere de ulaşarak tedavi süreciyle ilgili yönlendirmeler yapıyor.
40 yaş üzeri kadınlarda meme kanseri, 30 yaş üzeri kadınlarda rahim ağzı kanseri, 50 yaş üzeri erkek ve kadınlarda kalın bağırsak kanseri ve 50 yaş üzeri erkeklerde de prostat kanseri taraması yaptıklarını belirten KETEM sorumlu doktoru Zeynep Erdem, AA muhabirine, öncelikli hedeflerinin kanserden ölümleri azaltmak olduğunu bildirdi.
Merkezden sosyal güvencesi olmayan vatandaşların da randevu almadan, sıra beklemeden yararlanabildiğine dikkati çeken Erdem, "Özellikle 2014 yılı içerisinde ilçe toplum sağlık merkezleriyle birlikte hizmet vermeye başladık. İlçelerdeki arkadaşlarımızla hem merkezimizde hem de ilçelerde kanser tarama faaliyetlerini yürütüyoruz. Dönem dönem mobil araçlarımızla da halkımıza ulaşıyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda Türkiye'de en fazla rahim ağzı kanseri taraması yapan il seçildik" dedi.
Yapılan taramaların ardından alınan numuneleri 20 gün içerisinde sonuçlandırdıklarını, kanser riski belirlenmiş veya durumundan şüphelendikleri vatandaşlara ulaşarak gerekli yönlendirmeleri yaptıklarını, hastaları bu konuda bilinçlendirdiklerini dile getiren Erdem, taramalar sonucunda erken teşhis ederek tedavi ettikleri hastalarının olduğunu aktardı.
Kuruldukları yıl yaklaşık bin 500 rahim ağzı kanseri taraması yaptıklarını ancak son dönemlerde tüm kesimlere hizmet vererek 20 bin kadını rahim ağzı kanseri taramasından geçirdiklerini ifade eden Erdem, şöyle konuştu:
"Rahim ağzı kanserinin dışında yaptığımız diğer taramalarla da sayımız yaklaşık 30 bini buluyor. Hedefimiz kanserden ölümleri azaltmak, erken teşhisle yaşam süresini uzatmak, maliyeti düşürmek ve kişinin yaşam konforunu arttırmaktır. Kanser, kalp ve damar hastalıkları en çok ölüme neden olan hastalıkların başında geliyor. Erken teşhisle de kişinin hem tedavi hem de yaşam şansını arttırıyoruz. Her anlamda hasta için daha konforlu bir hayat sunmuş oluyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER