ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 09:56

Van Gölü'nde mercan kolonileri bulundu


Van Gölü'nde dalış yapan Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, gölün derinliklerinde binlerce yıllık olduğu değerlendirilen mercan kolonilerini görüntüledi.
Türkiye'nin en büyük gölünde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı'nın önerisi üzerine dalış yapan Ceylan, Akdamar Adası yakınlarında gerçekleştirdiği dalışta gölün tabanında mercan kolonilerine rastladı.
Sualtında çektiği görüntüleri Prof. Dr. Sarı ile paylaşan Ceylan, binlerce yıllık olduğu değerlendirilen mercan kolonilerinin, Van Gölü'nün dalış turizmine kazandırılması bakımından büyük önem taşıdığını belirtti.
Mercan kolonilerinin, bir süre önce Van Gölü'nde gerçekleştirdiği dalışla dünya rekoru kıran Şahika Ercümen'in rekoru kadar önemli olduğunu vurgulayan Ceylan, gölün tabanında Kızıldeniz'dekilere benzer çok sayıda mercan kolonisi bulunmasınını Türkiye ve Van için önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.
Ceylan, yapılacak bilimsel araştırmaların ardından mercan kolonilerinin koruma altına alınmasıyla Van Gölü'nün dalış turizmi açısından önemli bir potansiyel elde edeceğini bildirerek, "Birçok insan için Van Gölü'nün suyu sodalı ve hiç bir işe yaramayan bir su. Mercanlar da bu ortamda besleniyor. Görsel olarak çok güzel. Bunların gelişme noktalarını da görüntüledik ve inanılmaz bir heyecan duyduk" dedi.
Gölde mercanlar dışında bir anfora ve su yılanı da görüntülediğini anlatan Ceylan, şöyle konuştu:
"Van Gölü'nün dibi bilinmediğinden bizi heyecanlandıran kısmı da bu oldu. Keşfetme duygusuyla hareket ettiğimiz için büyük heyecan yaşadık. Gölün derinliklerinde yaptığımız araştırmalarda bir tane anfora bulduk, mercanları bulduk ve bir tane yılan görüntüledik. Yılanı, bulduğumuz mercanların üstündeyken görüntüledik. Çok heyecan verici anlar yaşadık. Pasifik'te, Kızıldeniz'de nereye giderseniz gidin, hiçbir beceriniz olmasa da elinizdeki makinayı nereye çevirirseniz çevirin mercan adacıklarını görüntülersiniz. Ama Van Gölü'nde mercan görüntülemek büyük bir heyecan. Bu benim için olağanüstü, sıradışı bir olay. Heyecanı diğerlerinden çok çok fazla. Kızıldeniz'de binlerce mercan görüntüleyeceğime Van Gölü'nde bir dalı görüntülemek benim için daha büyük bir değer."
Mercanların korunma altına alınması gerektiğine işaret eden Ceylan, bilinçsizce dalış yapan insanların mercanlara zarar vermesinin doğaya saygısızlık olacağını dile getirdi.

-Van Gölü mercanları
YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı da Van Gölü mercanları adını verdikleri mikrobialitelerin, oluşumları, görünümleri ve yapıları itibarıyla denizlerdeki mercanlarla benzerlik gösterdiğini ifade etti.
Gölün kıyıya yakın bölgelerinde çatlaklardan yukarı doğru, kalsiyumca zengin, mineralli su çıktığını ve bunun göldeki oluşuma önemli katkı sunduğunu kaydeden Sarı, şöyle dedi:
"Dünyada biyolojik çeşitliliğin en yoğun görüldüğü yerler mercanların olduğu yerlerdir. Bildiğiniz gibi Van Gölü biyolojik yapısı itibarıyla oldukça fakir. Gölde tek bir tür balık yaşayabiliyor. Önümüzdeki günlerde Van Gölü mercanlarını haritalandıracağız. Yerlerini tespit edip şamandıralar bırakacağız ve koruma alanları oluşturacağız. Daha sonra da dalış meraklılarına, gölün derinliklerinde bir şeyler görmek isteyenlere, 'gelin dalın' diyeceğiz. İnanıyoruz ki çok sayıda insanımız Van Gölü'ne gelip dalış yapmak ve bu mercanları görmek isteyecektir. Çünkü ülkemizde bu tarz yapıları görebileceğiniz başka bir yer yok."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER