ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 11:11

Van Gölü'nde kış balıkçılığı


Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefaliyi avlayarak geçimlerini sağlayan balıkçılar, havaların soğumasıyla gölde balık bereketi yaşandığını belirtti.
    
Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme dönemi olan ilkbahar mevsiminde tatlı sulara gerçekleştirdiği göç ile hafızalarda yer edinen inci kefali, kış mevsiminde balıkçıların yüzünü güldürdü.
    
Akşam saatlerinde göle açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, havaların soğumasıyla suyun derinliklerine inen balıkların ağlara daha fazla takıldığını belirtti.
    
Gevaş ilçesinde 6 yıldır balıkçılık yapan Kenan Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış mevsiminin geçen yıllara göre daha sert geçtiğini ve bu durumun kendileri için avantaja dönüştüğünü vurgulayarak, gölde balık bereketi yaşandığını söyledi.
    
Haftada 4 gün göle açıldıklarını anlatan Avcı, akşam saatlerinde bıraktıkları ağları sabahın ilk ışıklarıyla toplamaya başladıklarını ifade etti.
    
Soğuk havada gölün derinliklerine inen balıkların, ağlara takılma olasılığının daha yüksek olduğunu vurgulayan Avcı, ''Biz yıllardır ailemizin geçimini balıkçılıkla sağlıyoruz. Çekilen ağların dolu olması hem bizim hem de ailemizin yüzünü güldürüyor'' dedi.
    
Avcı, avladıkları balıkların bir kısmını Van-Gevaş karayolunda kurdukları tezgahlarda 2 liradan satışa sunduklarını bildirerek, geri kalan kısmını ise kent merkezindeki toptancılara 80 kuruştan sattıklarını dile getirdi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER