ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:26

Valinin şeffaflaştırdığı ihalelerle 'derslik' sayısı artacak

Valinin şeffaflaştırdığı ihalelerle derslik sayısı artacak


 Adana'da daha önce 200 bin liraya ihale edilip yaptırılan bir derslik, artık 90 bin liraya maloluyor. İhaleleri şeffaflaştıran Vali Hüseyin Avni Coş, özel çalışma yaptırıp israfın önüne geçtiğini, bu yöntemle büyük tasarruf sağladıklarını bildirdi. Coş, "Amacımız üstlendiğimiz görevin, emanetin hakkını verebilmektir." dedi.

Vali Hüseyin Avni Coş, kamu kaynaklarının verimli ve etkin değerlendirilebilmesi için büyük çaba harcadıklarını bildirdi. Coş, asfaltlama yol, onarım faaliyetlerinde büyük tasarruflar gerçekleştirdiklerini anlatarak, "Okul öncesi derslik maliyetlerini 200-250 bin liradan mal edebilirken şimdi aynı rakama 14 derslikli okul yapabiliyoruz. Dolayısıyla eskiden bir dersliğin maliyeti 200 bin lira civarındayken şimdi bir dersliğin maliyeti 85-90 bin liraya düşmüş vaziyette. Bu da daha fazla öğrencimizin eğitim hizmetinden istifade edebilmesini sağlıyor." diye konuştu.

Vali Coş, İl Özel İdaresinin sorumluluk alanındaki yollarda asfaltlama yol bakım onarım faaliyetlerinde de büyük tasarruflar gerçekleştirdiklerini 2012 yılında 464 kilometre asfalt yolu daha önceki fiyatların yarısına yaptırdıklarını anlattı. Coş, programlarına tasarruflu projeleri seçerek başladıklarını ve ihalelerin açık şeffaf şekilde gerçekleştirilmesini sağladıklarını dile getirdi.

Maliyet artırıcı kalemlerden kaçındıklarını, işin iyi takip edilmesini sağladıklarını dile getiren Vali Coş, "Sonuç olarak amacımız üstlendiğimiz görevin, emanetin hakkını verebilmek için vatandaşımıza en iyi ve en ekonomik hizmeti sunmak. Çünkü devletin kasasında paranın durması esas değil, esas olan hizmetin bir an önce sunulması. Özellikle okul öncesi eğitimde derslik açığı biraz fazla. Anaokulu daha önce 5 tane yapılıyorsa biz 15 tane yapıyoruz. Çok incelemeler yapıldı, yapılıyor. Bu konuda kasten ihalelerin yüksek yapıldığı anlaşıldığı takdirde, incelemelerin eksiksiz bir şekilde gerçekleştirileceğinden kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER