ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 11:51

Valiliği bıraktı, dernek başkanlığı yapıyor


Yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılan eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, İlim Şehri Isparta Derneği'nin başkanlığını yapıyor.
Yaklaşık 3 yıl görev yaptığı Isparta Valiliğindeki görevinden yaş haddi nedeniyle emekli olan eski Isparta Valisi Oğuz, valilik görevinde başlattığı "ilim Şehri Isparta" projesini emekli olduktan sonra da sürdürüyor.
Nevşehirli olmasına rağmen Isparta'ya yerleşen ve bir ofis kiralayarak İlim Şehri Isparta Derneği'ni kuran Oğuz, başkanlığını yaptığı dernekte Isparta'nın ilim şehri olmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor.
İlim Şehri Isparta kitabını da çıkaran Oğuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada sanayi, teknoloji ve üretimde ortaya çıkan önemli sorunlardan birinin marka konusu olduğunu söyledi.
Markalaşmanın şehirler için önemli bir kavram haline geldini anlatan Oğuz, artık şehirlerin marka olma konusunda ciddi gayret gösterdiğini kaydetti.
Dünyanın birçok ülkesinde marka şehirlerin bulunduğunu dile getiren Oğuz, kendisinin de Isparta'yı marka şehir haline getirmek için valiliği döneminde "İlim Şehri Isparta" projesini hayata geçirdiğini dile getirdi.
- "Isparta, Türkiye'nin ilk ilim şehri olmalı"
İlim şehri olma konusunda Isparta'dan daha arzulu bir vilayetin bulunmadığını vurgulayan Oğuz, şöyle konuştu:
"İlim şehri konusunda başlangıçta 'Mekke, Medine, Kudüs şerefli, Isparta görevli' dediğimizde çok iyi anlaşılmadı. Bunun dini bir kavram olduğu zannedildi. Halbuki bunun çağdaş, yeryüzünde yaşanan bir gelişmeyle ilgili olduğu fark edilmedi ama sonuçta sempozyumlarda ortaya koyduğumuz tezlerimiz, bu konuda hazırladığımız kitap, kamuoyuyla paylaştığımız düşüncelerimiz ile ilim şehrinin çağdaş bir gelişme, bir şehri tüm unsurlarıyla zenginleştiren, ayrıca ülkenin imtiyazlı şehri haline getiren ekonomik bir kavram olduğu anlaşılmaya başlandı."
"Tarihi misyonuna, dününe uygun olarak Isparta, Türkiye'nin ilk ilim şehri olmalı. Türkiye'nin ilmi yatırımları burada olmalı" diyen Oğuz, "İlim şehri sadece üniversite, eğitim kurumları okullarla sınırlı değil, tarımda, hayvancılıkta, sanayide özgül ağırlığı yüksek yatırımlar Isparta'da yapılmalı. Sanayiciler ve girişimciler vergi muafiyetinden, teşviklerden istifade etmeli" diye konuştu.
- "İlim şehri Isparta konusuna Isparta halkı inandı"
Bir yerin "İlim şehri" olması için Bakanlar Kurulu kararının gerektiğine dikkati çeken Oğuz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu unvandan şehrimiz çok yararlanır. Isparta çok güçlü olur. Ekonomik geliri bir anda yüzde 100 artar. Türkiye bundan istifade eder. İnşallah Isparta dünyaya aydınlık saçan bir şehir olur. İlim şehri Isparta konusuna Isparta halkı inandı ama toplumda henüz bunun ekonomik, sosyal boyutunu bilmeyenler var. İlim şehri konusunu Isparta'ya tam kavratabilmek bakımından İlim Şehri Isparta Derneği'ni kurduk. Çok şükür 500'e yakın üyemiz oldu. İlim adamları, siyaset adamları, halkımızın ileri gelenleri, sanayiciler, hiçbir siyasi ayrım gözetmeden buraya üye oldu. İlim Şehri Isparta Derneği büyüyor."
Derneğin iki misyonu bulunduğunu bildiren Oğuz, birincisinin Isparta halkına ilim şehri konusunu benimsetmek, ikincisinin de Isparta'nın ilim şehri olması konusunda merkezi hükümetin yapacağı çalışmalara öncülük yapmak olduğunu kaydetti.
Arkadaşlarının kendisini yalnız bırakmadığını dile getiren Oğuz, "Anlıyorum ki İlim Şehri Derneği ileride çok güçlü bir vakıf halinde devam edecek" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER