ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 22:01

Vali Yazıcı: Dünyadaki Türk okulları, kültürümüzün yaşatılmasına katkı sağlıyor

Vali Yazıcı: Dünyadaki Türk okulları, kültürümüzün yaşatılmasına katkı sağlıyor


Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, dünyanın değişik ülkelerinde eğitim-öğretim faaliyetini sürdüren Türk okullarının, Türk kültürünün tanıtılmasına ve oralarda da yaşatılmasına önemli katkılar sağladığını söyledi.

Vali Yazıcı, kendisini ziyarete gelen ETUDE Plas Eğitim Merkezleri Fransa Lyon Genel Müdürü M. Emre Öğütçem'i makamında kabul etti. Ziyarette M. Emre Öğütçem, Vali Yazıcı’ya,dünya ülkelerinde faaliyet gösteren Türk okulları hakkında bilgi verdi.

Yaklaşık 4 ay önce Fransa’nın Lyon şehrinde ETUDE Plas Eğitim Merkezleri tarafından bu yıl 2’incisi düzenlenen Türk- Fransız Dil ve Kültür Festivali’ne katıldığını ve çok beğendiğini anlatan Vali Yazıcı, "Türkçe Olimpiyatlarının galası bundan üç ay önce Fransa’da Lyon şehrinde yapılmıştı. Bilindiği üzere Fransa’da yaşayan gurbetçilerimiz arasında en fazla nüfusa sahip Saraykent ilçemiz bulunmaktadır. Fransa’da bulunan Türk kökenli eğitim, öğretim kurumlarının genel koordinatörü Emre Bey bizi davet edince bizlerde bu davete Yozgat belediye başkanımız, Saraykent Kaymakamı ve Belediye Başkanımızın da içinde bulunduğu bir heyet ile birlikte katıldık. Gurbetçilerimizin bu mutluluğunu bizde paylaştık." dedi.

Afrika ve Pakistan’da ki Türk okullarını ziyaret etme fırsatını bulduğunu dile getiren Vali Yazıcı, Türkçe Olimpiyatlarını izlemeye gelen seyircilerin büyük çoğunluğunun Yozgatlı olmasının kendilerini mutlu ettiğini ifade etti. Yazıcı, "Yurt dışında hele de Avrupa’da eğitim öğretim konusunda faaliyet göstermek, derleyici toparlayıcı olmak, müessese kurmak, o müesseseleri yaşatmak bir hayli zor ve zahmetli işler. Ben bu açıdan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Türkçemizin, Türk Kültürünün yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza hatırlatan, tanıtan ve öğrenmek isteyenlere de imkân sunan bu okullarımızın varlığını önemsiyorum." diye konuştu.

ETUDE Plas Eğitim Merkezleri Fransa Lyon Genel Müdürü M. Emre Öğütçem ise Türk- Fransız Dil ve Kültür Festivali’ne Vali Abdulkadir Yazıcı ve diğer bürokratların katılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. Öğütçem, "Festivalimize, Vali Bey ve diğer idarecilerimizin katılması Fransa’da yaşayan Türkler ve Fransız dostlarımızın büyük ilgi ve beğenisini kazandı. Orada Fransız çocukları Türkçe şarkılar söylerken bizim çocuklarımız da Fransız oyunları oynadılar. Bu aynı platformda karşılıklı kültür paylaşımı, her iki taraf için de ciddi ve güzel bir kazanım oldu. Umarım önümüzdeki süreçte yine güzel çalışmalarda birlikte oluruz." şeklinde konuştu.

Öğütçem, Vali Yazıcıya, kendisinin fotoğrafının yer aldığı festivalin albümü ve plaket takdim etti. Vali Yazıcı, ziyaretinin ardından Öğütçem, Belediye Başkanı Yusuf Başer ve İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş’u ziyaret etti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER