ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 10:07

Vali Toprak’tan medyaya çağrı

Vali Topraktan medyaya çağrı


EXPO 2020 adayı İzmir, 27 Kasım'da Paris’te yapılacak oylamaya kilitlendi. Vali ve EXPO 2020 Yönlendirme Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Toprak, merkezi İstanbul’da bulunan gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenlerine birer mektup gönderdi.

İzmir’in Türkiye’nin ilk, dünyanın en büyük sosyal ve bilimsel buluşması kabul edilen EXPO organizasyonuna aday olduğu belirtilen mektupta şöyle denildi: “Şehrimizin adaylık heyecanını sizinle paylaşmak adına bu mektubu yazıyorum. 'Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar/Herkes İçin Sağlık' temasıyla yaptığımız adaylık başvurusunun oylaması ise Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyesi 167 ülkenin katılımıyla 27 Kasım 2013 tarihinde Paris’te yapılacaktır. İzmir, dünyanın geleceğini ilgilendiren sağlık temasını seçerken kentin tarihiyle örtüşen, ülkenin başarı hikâyesiyle de birleşen çok önemli bir soruna da dikkat çekme gayreti içindedir. Küresel çaptaki bu organizasyon, 160 yıldır farklı ülkelerde beşer sene arayla düzenleniyor. EXPO’lara evsahipliği yapmış kentler, birer dünya markası haline gelebiliyor ve yaşam kalitesi artıyor. Şehrimiz EXPO 2020 sergisine evsahipliği yaptığı takdirde kentsel dönüşüm, ulaşım, altyapı, çevre gibi öncelikli sorunlarımızın çözüm süreci de öne alınacaktır. Başarısı yüksek bir EXPO ile uluslararası prestij ve tanınırlığımız artacak, global sermayenin ilgisini sağlanacaktır. Örnek vermek gerekirse 2010 Şangay EXPO’su kent için bir dönüşüm noktası olmuş, tüm dünyadan 246 katılımcı ve 73 milyon ziyaretçi çekerek EXPO tarihinin en büyük sergisi olmayı başarmıştır. Şangay’ın GSYH’si, EXPO süreciyle yüzde 5 artmıştır. İzmir’in EXPO 2020 uygulama stratejisi ise kenti sağlık turizminde ve tıp biliminde bölgesel güç, küresel merkez yapmaktır. EXPO’ya evsahipliği üstlenmiş şehir ve bölgesi, yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline dönüşmekte, 30-40 yılda yapılabilecek yatırımların 6-7 sene içerisinde hayata geçirilmesi sağlanmaktadır. EXPO 2020’nin İzmir’de düzenlenmesi durumunda, ilimize gelecek yatırım miktarının 50 milyar dolara ulaşması öngörülmektedir. Ayrıca yapılan yatırımın geri dönüşü konusunda da EXPO’lar, dünya üzerindeki en etkili organizasyonların başında gelmektedir. İzmir’e de 18 milyon ziyaretçinin, 35 milyon ziyaret yapması hedefleniyor. Dolayısıyla bu büyük organizasyon, bölgenin sosyoekonomik gelişmesi için önemli bir fırsat olarak görülmekte ve çok önemsenmektedir.
İzmir, EXPO 2020 ile 2023 yılında dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmeyi planlayan, uluslararası arenada önemli bir aktör olarak emin adımlarla ilerleyen bir ülkenin prestijine uygun bir organizasyonla dünya kamuoyu önüne çıkmayı planlamaktadır. Şimdi ise 'mutlu sona' hazırlanıyoruz. Bu konuda tüm kesimlerin desteği son derece önemlidir. Esirgenmeyeceğini bildiğim bu desteklerle EXPO 2020’yi göğüsleyen ilin İzmir olacağına yürekten inanıyorum. Kurumsal ve özel her türlü katkınız için şimdiden teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER