ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 10:52

Vali Toprak: İzmir Fuarı, EXPO 2020 adaylığıyla örtüştü

Vali Toprak: İzmir Fuarı, EXPO 2020 adaylığıyla örtüştü


İzmir Valisi, EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Toprak, bu yılki 82. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF)’nda EXPO stantlarına gösterilen ilgiden, halkın süreci sahiplenmesinden mutlu olduklarını söyledi. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte fuarcılık geleneğinin İzmir’de başladığını, Türkiye’nin en büyük sosyal, kültürel ve ticari buluşmalarının burada yaşandığını belirten Vali Toprak, “Fuarcılık denince akla İzmir gelir. Kentin EXPO 2020’ye aday olması da bu köklü geleneğin, birikimin ve deneyimin sonucudur. EXPO 2020 İzmir Genel Sekreterliğimiz'in Lozan Meydanı'nda ve 2. Hol'de açtıkları özel tasarımlı stantlarımıza fuar ziyaretçilerinin gösterdiği ilgi bizi, kentin EXPO 2020 yolculuğuna emek verenleri motive etmiştir, güç katmıştır. İzmir’deki meslek ve sivil toplum örgütlerine, kamu kurumlarına, fuar yönetimine, kent halkına, katılımcı bin 125 firmaya ayrı ayrı teşekkür ederim.” dedi.

'İZMİR FUARI, EXPO TANITIM ORGANİZASYONUNA DÖNÜŞTÜ'

İEF'nin her noktasında EXPO tanıtımına önem verdiklerini belirten Vali Toprak, yerelde oluşan güçlü algıyı genele taşıdıklarını ve uluslararası çalışmalara ağırlık verdiklerini kaydetti. Toprak, “Fuara katılan 63 ülkeyle görüşmeler gerçekleşti. Aralarında katılımcı ülke bakanlarının, bakan yardımcılarının olduğu 10 ülkeden 16 EXPO delegesine resepsiyon verdik. İzmir’e dokunan, kenti, insanını, sosyal yaşamın zenginliğini gözlemleyen delegelerin etkilendiğini görüyoruz.” şeklinde konuştu.

İzmir EXPO 2020 Genel Sekreterliği'nin fuar alanındaki stantları dolup taşıyor. Stantları ziyaret eden misafirlere EXPO tanıtımı yapılıyor, hatıra olarak küçük tanıtım materyalleri ve bilgilendirici broşürler veriliyor. Organizasyon süresince 2. Hol'deki stantta EXPO pulları sergisi, "İzmir ve Sağlık" temalı bir sergi,Vasıf Çınar Meydanı'nda ise "Gelecek Nesillerin Hayali/Herkes İçin Sağlık" temalı sergi bulunuyor. Dış aktivite standında, sunucu eşliğinde ödüllü çarkıfelek ve yapboz yarışmaları, ayrıca EXPO karakterleri ve gece gösterisi sunuluyor. Bilgilendirme bölümünde Sağlık Bakanlığı, Kızılay, Medikal Park ve Şifa hastaneleri kan bağışı, vücut kitle endeksi ölçümü, organ bağışı ve diş bakımı hizmetleri veriyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER