ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 17:12

Vali Tekinarslan muhtarlarla bir araya geldi

Vali Tekinarslan muhtarlarla bir araya geldi


Ağrı Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, muhtarlarla istişare toplantısı düzenledi.

Halk Eğitim Merkezi Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan Vali Tekinarslan, sorunları dinlemek için bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Tekinarslan, "Bizim yaptığımız işlerin hepsinden, eksikliklerimizden, yapamadıklarımızdan, yürüyen, yürümeyen işlerimizden birinci dereceden siz muhtarlar haberdarsınız. İyi yaptığımız, güzel yaptığımız işlerden de bilgi sahibisiniz, eksik kalan işlerimizden de bilgi sahibisiniz. Dolayısıyla burada bulunmamızın, bu toplantının amacı benim bir şeyler söyleyip, sizlerin dinlemesi değil. Esasen sizleri dinlemek, istekleriniz, beklentileriniz neler, yürüyemeyen işler varsa, zorluklar varsa onları duymak istiyoruz." dedi.

Ağrı’da son yıllarda pek çok atılımın gerçekleştiğine değinen Vali Tekinarslan, sözlerine şöyle devam etti: "Ciddi altyapı yatırımları yapıldı, sağlık yatırımları yapıldı, eğitim yatırımları yapıldı. Güvenlik, adalet yatırımları yapıldı. Üniversitemiz çok hızlı bir şekilde Ağrı’ya ve ülkeye hizmet vermeye başladı. Tabi bu standartların yükseldiğini görünce doğal olarak vatandaşımız da biz de daha fazla hizmetin gelmesini istiyoruz. Özellikle KÖYDES projesi çerçevesinde başta köy suları olmak üzere önemli bir mesafe kaydettik. Suyu yetersiz olan köylerimiz var. Bunun da farkındayız. Bunların da iyileştirilmesi için çalışıyoruz. Yazıcı barajından su vereceğimizi planladığımız 9 köyümüz var. Oranın problemi de ya çözüldü ya da çözülmek üzeredir."

Vali Tekinarslan, eldeki kaynağın sınırlı olduğuna değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Köy yollarının asfaltlanması, sıcak kaplama yolunda bize bir kilometresinin maliyeti yaklaşık 160-170 bin lira yolun durumuna göre ortalama mal oluyor. Elimizdeki kaynağı biliyorsunuz bütün köylerimize, bütün grup köylerimize yol yapma imkânımız yok. Merkezde bitirdiğimiz yollar var, başlayıp da bitiremediğimiz yollar var. İki üç tane ana grup köy yolumuz var. Bunların hepsini bir plan dâhilinde yapmayı planlıyoruz. Ama bu bir plan dâhilinde, bir imkân dâhilinde olacak. Bir taraftan yolları yapmaya devam ederken, diğer taraftan daha fazla yol katetmek ve bunu daha kısa zamanda gerçekleştirmek için kaynak arayışlarımız devam ediyor. Dolaysıyla benim yolum niye yapılmadı da, diğer grup yapıldı gibi bir düşünceye kapılmayın. Eğer bu sene sizinki yapılmadıysa seneye yapılacaktır. Bu konuda içiniz rahat olsun. Elektrikle ilgili sorunlarımız vardı. Kısmen giderildi. Tamamen giderildiğini söyleyemem. Ama daha iyi durumdayız. Ağrı’ya geldiğim gün ile bugünü mukayese ettiğimizde bugün daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Bir diğer husus eğitim. Tabi son zamanlarda eğitimde önemli mesafeler katedildi. 10 yılda derslik sayımız yüzde 100 oranında arttı. Öğretmen sayımız arttı. Okullarımızın donanım standardı arttı. Tabi buna rağmen hala eğitimle ilgili sorunlarımız var. Hala öğretmen yetersizliğimiz var, okul binalarımızın iyileştirilmesine ihtiyaç var, eğitim materyalinin artırılmasına ihtiyaç var bunlarında farkındayız."

Programın devamı basına kapalı olarak gerçekleştirilirken, program sonrasında Vali Tekinarslan tarafından özel bir restoranda muhtarlar için yemek verildi. Toplantıya Vali Yardımcısı Mehmet Gökhan Zengin ve kurum müdürleri de katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER