ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Şubat 2013 Pazartesi 13:53

Vali Şahin: "Sıla ve gurbet birbirine karışıyor"

Vali Şahin: "Sıla ve gurbet birbirine karışıyor"


Malatya Valisi Vasip Şahin, 24 yıldır kamu kurum idarecisi olarak görev yaptığını, her yeni görev yerinde çalışmanın gurbet hissiyle başladığını, daha sonra sıla özlemi doğurduğunu söyledi. Şahin, Anadolu'yu bu şekilde gezmek nedeniyle duyguların bazen birbirine karıştığını ifade etti.

Vali Şahin, Vuslat TV’deki Bilgi Bakış programında yaptığı konuşmada, 1963 yılında Bayburt'ta dünyaya geldiğini, 1985 yılında İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdiğini belirtti. 1989 yılında çekilen kura sonrası kaymakamlık görevine atanarak kamu idareciliği serüvenine başladığını anlatan Şahin, “24 yıldır farklı kentlerde görev yaptım. Her ayrıldığım il benim için sıla olmuş, her yeni görev yeri ilk zamanlar gurbet gibi gelmiştir. Anadolu’yu bu derece çok gezmekten kaynaklanan bir duygu yoğunluğu ile sıla ve gurbet zaman zaman birbirine karışıyor.” dedi.

Malatya’nın Pütürge ilçesinin ikinci görev yeri olduğunu anımsatan Şahin, “İlk kaymakamlık yaptığım yer Kastamonu’nun Küre ilçesi kaymakamlığıydı. Oradan Pütürge'ye tayin oldum. Pütürge'de, mahrumiyetin farklı şartlarını o dönem yaşadım. O dönemde Malatya’nın nüfusu 250 bin civarında idi. Kentte ‘yıldızlı otel’ yapılıp yapılmaması tartışılıyordu. Günümüzde ise şehir gerçekten hızla gelişiyor. Her yönden bir gelişme mevcut.” diye konuştu.

Malatya’da atandığı günden bu yana yaklaşık 6 aylık bir süre geçtiğini hatırlatan Şahin, şehri tanıma aşamasını geride bıraktığına işaret etti. Kayısının il için stratejik bir meyve olduğunu vurgulayan Şahin, bu ürünün ticari değere dönüştürülmesi aşamasında güçlükler yaşandığını, ihracat açısından da sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Malatya’nın zengin bir kültür mirasına sahip olduğunun altını çizen Şahin, "Selçuklular'ın ve öncesi grupların kurumsal olarak yerleşmeye başladığı mekanlardan birisi Malatya'dır. Aslantepe Höyüğü, Battalgazi, Arapgir ve Darende'de de yer alan kültürel zenginlikler ciddi bir turizm potansiyeli oluşturmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Vali Şahin, Malatya'da her geçen gün artan araç sayısı, insan sayısı ile birlikte birtakım düzenlemelerin trafik ve park noktalarında yapılmaya başlandığını da bildirdi. Çevre yolu, şehir içi yollar ve alternatif varyantlar noktasında açıklamalarda bulunan Vali Şahin, şehirler arası trafiğin başka bir artere alınması gerektiğini ve bu konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Malatya Valiliği koordinasyonunda sürdürülen Başarıya Doğru Projesi'ne de değinen Şahin, proje çerçevesinde kurslar ile birtakım destekler sağlandığını ifade etti. Aile Öğretmenliği Projesi'nde de başarılı olunduğunu, veli okula gelmiyorsa biz gidelim dendiğini dile getiren Şahin, Malatya Değerler Eğitimi Projesi'nde ise çocuklara görgü kuralları ve ahlaki değerlerin öğretildiğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER