ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 21:18

Vali Şahabettin Harput’tan Bulgaristan Bursa Konsolosu’na yargıya git çağrısı


Vali Şahabettin Harput, Bulgaristan’ın Bursa Konsolosluğunda görev yapan Konsolos Dimitar Hadjıev’in, “Oturduğu evde üst komşusunun yaptığı gürültüden dolayı rahatsız olduğu için hizmetlerini yavaşlattığı” yolunda basında çıkan haberler üzerine, yargıya gitmesi çağrısında bulundu.

Bulgaristan Konsolosu Dimitar Hadjıev’in, oturduğu evdeki üst komşularının yaptığı gürültüden rahatsız olduğu gerekçesiyle 15 Temmuuz 2013’de valiliğe dilekçeyle başvurduğu belirtildi. Konuyla ilgili olarak Emniyet Müdürlüğü'nce konsolosun oturduğu site yönetimi ve şikayet edilen üst komşusu ile görüşüldüğünü belirten Vali Şahabettin Harput, “İlgililer uyarılarak aksi halde 5325 sayılı yasanın 36. maddesi gereğince işlem yapılacağı hatırlatıldı. Konu, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü elemanlarınca da takip edildi. Konsolos ve ilgili kiracı ile görüşülerek konuya müdahil olduk. Ayrıca, Nilüfer Belediyesi ekiplerince de konu takip edilerek, şikayet olunan eve gidilerek denetleme yapıldı. Burada dikiş makinesi, kondüsyon aleti ve benzeri gürültü çıkaran eşyanın olmadığı tespit edilip, ilgili şahıs yine uyarıldı.” dedi.

Şikayet edilen Hikmet Sarıçam’ın evde karı koca olarak yaşadıklarını ve ara sıra İstanbul’da bulunan 5 ve 9 yaşlarında iki torununun buraya geldiğini söylediğini belirten Harput, “Bu çocuklar vesilesiyle belki gürültü olmuş olabileceğini ve bu konuda dikkatli olacağını belirtti. Hikmet Sarıçam, herhangi bir kötü maksadının olmadığını belirtti.” dedi.

Bu görüşmelerin sonuçlarının ayrıca Konsolos Dimitar Hadjıev’e de bildirildiğini anlatan Vali Harput, “Türkiye bir hukuk devletidir. Bu ülkede yaşayan herkes kanun önünde eşittir. Gürültü konusu soyut bir konu olup anında yapılacak teknik ölçümlerle tespit edilerek ancak ceza uygulaması yapılabilmektedir.” şeklinde konuştu.

Valilik olarak konsolosun rahat ve huzurla görev yapabilmesi için gereken her türlü destek ve yardımı yatıklarını anlatan Vali Şahabettin Harput, şöyle devam etti: “Sayın Konsolos elbette, takibi şikayete bağlı bir fiil olarak, gürültüsünden rahatsız olduğu komşusunu adli yargı mercilerine şikayet ederek hakkını arayabilecektir. Sayın konsolosun bütün bunların ötesinde Bursa'da devlet kurumlarını zan altında bırakarak, ‘işi yavaşlatıyorum’ şeklindeki beyanı anlaşılamamıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER