ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mayıs 2013 Perşembe 16:38

Vali Mutlu: "Yaralanan kız polisle çatıştı"


 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde yaşananları değerlendiren İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, çıkan olaylarda yaralanan Dilan Alp'in polisle çatışırken görüntülerini olduğunu söyledi. Mutlu, "Yoldan geçern masum birisi değildi. Bize diyorlar ki; gaz sıktınız. Ne sıkacaktık? Kurşun sıkacak değildik galiba. Elbette su ve gazı kullandık.” dedi.

Vali Mutlu, 1 Mayıs'ta yaşanan olaylarla ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı. Medyada yer alan haberlerde kamuoyunun yanıltıldığına belirten Mutlu, çıkan olaylarda yaralanan Dİlan Alp isimli göstericiden de bahsetti. Pek çok köşe yazarının “Genç kız teyzesinin evine giderken yaralandı.” sözlerine atıfta bulunan Mutlu, “Dilan 19 yaşında bir kızımız. Örgüt üyesi. Örgüt üyesi derken marjinal grup üyesidir. Kaydı vardır. Marjinal gruplarla bağlantısı vardır. Çatışma içerisindedir. Video kayıtlarında emniyet mensuplarıyla çatışma görüntüsü vardır. Annesiyle beraber teyzesine giden bir kız çocuğu değildir. Radikal örgüt mensubudur ve polisimize taş atan grupla görüntüsü var. Başına böyle bir şey gelsin istemezdik.” diye konuştu.

‘ELBET GAZ SIKACAKTIK, KURŞUN SIKACAK DEĞİLDİK YA’

Basında konunun ajite edildiğini kaydeden, “Herkes merhamet avcılığına çıktı. Bize diyorlar ki gaz sıktınız. Ne sıkacaktık. Kurşun sıkacak değildik galiba. Elbette su ve gazımızı kullandık. Sudan ve gazdan ölen var mı? Sudan ve gazdan yaralanan var mı? Yok. Elbette atmasak daha iyi olurdu. Polisimizin yaralanmasına sebep olan 3 genç radikal örgüt mensubudur ama onların yaralanmasına sebep olan miting çağrıları yapanlardır.” ifadelerini kullandı.

Türk milletine seslenen Mutlu, “Benim şehrimin sokakları boş olursa üzüntü duyarım. Hangi vali şehrinin sessiz olmasını ister? Dün İstanbul’u sessizliğe mahkum edenler sözümüzü dinlemeyenlerdir. Açıkça bunları milletime şikayet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Çıkan olaylarda atılan bir avuç bilyeyi basın mensuplarına gösteren Mutlu, “Bunları atanlar ile ilgili niye hiç kimse bir şey söylemiyor? Siz milletin vicdanı değil misiniz? Bizim attığımız gazı konuşanlar, bu örgüt üyelerinin bilyelerini niye konuşmazlar? Benim asil milletim sizin namusunuzu kendi namusu olarak gören emniyet teşkilatı bu bilyelere maruz kaldı. Ne diyorsun? Sesini çıkar. Sesini yükselt. Bunları yapanlara medya bir şey yazmayacak mı? Böyle bir şey yok.” dedi.

'SENDİKA YÖNETİCİLERİ İLE BİR YIL SONRASININ 1 MAYIS'INI KONUŞMADIK'

KESK Başkanı Lami Özgen’in bundan sonra İstanbul Valiliği’nin Taksim’i 1 Mayıs’ta kapatacağını söylediği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Mutlu, sendika temsilcileri ile yapılan toplantılarda önümüzdeki 1 Mayıs’ın konuşulduğunu, bir yıl sonrasının 1 Mayıs’ının konuşulmadığını dile getirdi.

Vali Mutlu, olaylarda yaralanan 3 polisin sağlık durumlarının da iyiye gittiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER