ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 14:06

Vali Mutlu: Sevgisi olmayan inanç makbul değildir


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sevginin tüm inançların temeli olduğunu, sevgisi olmayan inancın ise makbul olmadığını söyledi.

Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenen '6. Uluslararası İnanç Önderleri Toplantısı’na İstanbul Valisi Hüseyin Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyüşkehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Çok değerli bir toplantıya ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Vali Mutlu, “Burada ortak arzunun inançlara saygı ve onların yaşatılması olduğunu hepimiz yakından tattık ve hissettik. Bunun çok önemli olduğuna ben de yürekten inanıyorum. İnsan maddi ve manevi yönüyle bir varlık ve yer yüzünün halifesidir.” dedi.

İnsan oğlunun bedeninin beslendiği kadar ruhun beslenmesinin de önemine dikkat çeken Mutlu, “Ona güzel gıdalar vereceksiniz. Olmazsa o bedeni sağlıklı tutmanız mümkün değildir. Ama insanın bir başka yönü daha vardır ki o da insanın ruh yönüdür. İnsanın ruhunu da besleyen şey; inancıdır değerleridir. Şayet ruhlar inançlarıyla birlikte yaşamazsa inançlarıyla beslenmezse ölürler. İnançlarımız ruhlarımızı besleyen en kıymetli değerlerimizdir. Bu manada bütün inançlar hak itibariyle fevkalade büyük bir kıymet ihtiva eder. Ulaşılmak istenen nihai hedef Bütün gönüllerde sevgiyi tesis etmektir. Sevgi bütün inançların temelidir. Sevgisi olmayan inanç makbul değildir.” diye konuştu.

Toplantının sevgiye vesile olacağına değinen Mutlu, şöyle devam etti: “İnançlarımızın değerini bir kez daha hissetmemize vesile olacaktır. Biz barışın temsilcisi, sevginin temsilcisi, inançların temsilcisi olacağız. Ama bunu yaparken çok derin empatiler yapmak suretiyle kendimiz için istediğimiz her şeyi kardeşlerimiz için de istemenin bizim üzerimizde bir görev olduğunu bilerek hareket edeceğiz.”

Toplantıda söz alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, insanoğlunun doğuştan var olan hakları olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Yaşam hakkı kutsal, kimse müdahale edemez. İnanç hakkı, istediği gibi inanır ve kimse müdahale edemez. Barınma hakkı aynı şekilde kutsaldır. İnanç hakkının da kutsal olduğu bilinciyle her birimiz nasıl istiyorsa öyle inandığı öyle bir geleceği hazırlamada beraberce büyük sorumluluklar taşıdığımızı burada ifade etmek istiyorum.”

Tolerans ve hoşgörünün gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Topbaş, “Ötekine ne kadar toleransım var? Ne kadar affediciyim? Ne kadar hoşgörüm var? Bunu ortaya koymammız gerekiyor. Bunu hissetmemiz gerek. Ve farkındalığın ortaya çıktığı beklentilerin arttığı ve artık çözüm ortağı olmak arzusunda olduğunuzu burada görmekteyiz. Bu medeniyetle kenti farklı kültürleri içinde bulunduran hoşgörü kentinde bu güzelliklerin dünyada yansımasını burara ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Cem vakfı Başkanı Prof. İzzetin Doğan ile bir süre sohbet ettiklerini belirten Topbaş, belediye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER