ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 00:42

Vali Mutlu: Gücümüzü sınamaya çalışanlara karşı dimdik ayakta duracağız


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı ve çevresinde polisle çatışmaya giren marjinal gruplarla ilgili kimsenin devletin gücünü sınamaya kalkmamasını söyledi. Birliği, kardeşliği bozanların devletin gücü altında mutlaka ezileceklerini vurgulayan Mutlu, “Milletimizin ve devletimizin gücünü sınamaya çalışanlar içeride ve dışarıdaki bütün oluşumlara karşı dimdik ayakta durduğumuzu ve 76 milyon vatan evladının birlik ve beraberliğini hiçbir gücün sarsamayacağını bir kez daha buradan net bir şekilde ifade ediyorum.” dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı olaylarında gün içinde yaşanan gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Cağaloğlu’nda bulunan valilik binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Mutlu, Taksim Meydanı’nda yaşanan olaylarla ilgili kimsenin bu devletin gücünü sınamaya kalmamasını istedi.

Mutlu, “Birliğimizi, kardeşliğimizi ve huzurumuzu ve istiklalimizi bozmaya yeltenecek her türlü kalkışma devletimizin güçlü tavrı altında mutlak suretle ezilecektir. Bunu Türkiye Cumhuriyeti devleti yapacak güçtedir. Bugüne kadar hertürlü yolu ve yöntemi, iknayı göstermiş olmamız asla devletimizin ve milletimin gücünün bir eksikliği olarak algılanmasın. Buradan marjinal gruplara da seslenerek devletimizin güçlü sınırını günlerdir sınamaya yeltenenlerin Taksim Meydanı’nda bundan sonra bulunmaları kendileri için ciddi sıkıntı yaratacağına güvenlik güçlerimiz açısından ciddi sıkıntı yaratacağından burayı boşaltmalarını istiyorum. İstanbul’un sorumluları olarak bu şehrin huzuruna hizmet etme konusunda hiç uyumaksızın görevimizin başında kalmaya kararlı bir şekilde kalmaya devam edeceğiz. Ve bu olayları mutlak suretle bastıracağız. Karşımızda duracak her türlü marjinal gruba gerektiği cezayı Türkiye Cumhuriyeti devletinin hukuk nizamı içerisinde verilen yetkilerle kullanacağız. Bu kararlılığımızı birkez daha ifade ediyorum. Milletimizin ve devletimizin gücünü sınamaya çalışanlar içeride ve dışarıdaki bütün oluşumlara karşı dimdik ayakta durduğumuzu ve 76 milyon vatan evladının birlik ve beraberliğini hiçbir gücün sarsamayacağını bir kez daha buradan net bir şekilde ifade ediyorum. Bütün milletimi bize güvenmelerini ve dua etmelerini istiyorum.” diye konuştu.

‘GEZİ PARKI’NDA BULUNAN GENÇLERİMİZİN GÜVENLİĞİ KONUSUNDA CİDDİ KAYGILARIMIZ VAR’

Taksim Meydanı’nda bulunan marjinal gruplarla yaşanan çatışmaların ve bu grupların provokasyon amaçlı eylemleri nedeniyle Gezi Parkı’ndaki gençlerin güvenliğinden kaygı duyduklarını da ifade eden Vali Mutlu, “Gençlerimizi seviyoruz, onlara korkunç bir sevgi ve bağlılık içerisindeyiz. Onların göreceği en ufak zarara tahammülümüz yoktur. Onlarla birlikte onları seven ailelerinin de bunlardan büyük üzüntü duyduğundan eminiz. Sevgili ailelerine de yavrularımıza da bu çatışma ortamının hemen dibinde, son derece kritik bir alanda bulunmaları nedeniyle ciddi güvenlik sorunları altında bulunduklarını özellikle ve özellikle hatırlatmak istiyorum. Adeta yangın yerine çevrilmeye çalışılan Taksim Meydanı’nın hemen dibinde Gezi Parkı’nda bulunan yavrularımızın böylesine sıkıntılı bir ortamda bekliyor olmaları bizlerinde büyük bir sıkıntısıdır. Bu nedenle şu andan itibaren sevgili yavrularımızın ailelerinin de müdahil olması suretiyle o bölgeden yavrularımızın güvenlik noktasında o bölgeden ayrılmalarını özellikle istirham ediyorum. Bu bir müdahale kesinlikle değildir. Gezi Parkı’ndaki arzuları idealleri ve beklentilerine devletin bir yöneticisi olarak saygı duyuyorum. Buradaki yavrularımızın ve ailelerinin can güvenliği konusunda ciddi kaygılarım vardır. Aldığımız istihbaratlar bu konuyla ilgili ciddi provokasyonların içerisinde olduklarını ve kullanıldıklarını ve tahrik edildiklerini biliyorum. Bazı çadırların yakılması suretiyle bu yavrularımızın yaşamış oldukları tehlikeleri biliyoruz. Bu sıkıntılı ortamda bu yavrularımızın başına gelecek en küçük bir zarar bizleri derinden yaralar.” dedi.

‘MARJİNAL GRUPLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN HALKIMIZDAN ALANI BOŞALTMALARINI RİCA EDİYORUM’

Taksim Meydanı’nda marjinal gruplarla mücadele edebilmek için halkın ve Gezi Parkı’ndaki gençlerin alanı boşaltlamarını isteyen Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu akşam alana toplanmış ve çatışma çıkması üzerine alandan ayrılmış halkımıza teşekkür ediyorum. Bu noktadan sonra aziz cumhuriteyin büyük kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin ve manevi şahsiyetinin bulunduğu milletimizin meydanında marjial gruplarla emniyet güçlerimizin kararlı mücadelesi sürecektir. Bu istediğimiz bir tablo olmamasına rağmen ülkemizi ciddi bir çatışma ortamına çekmek isteyen ve bu ortamı İstanbullulara ve ülkemize yaşatanlara karşı bugün çok farklı bir yöntem içerisinde tutumumuzu sürdüreceğiz. Bu nedenle 15 gündür Taksim alanını halkımıza açmış olan devlet irademizin bugünkü tecellisi itibariyle Taksim Meydanı’nda güvenliğin tam olarak sağlanacağı sürece kadar marjinal gruplar dışında sevgili halkımızın bulunmaması konusunda ricalarımı birkez daha iletiyorum. Taksim alanı marjinal gruplardan tamamen arındırılana ve halkımıza açılana kadar tedbirlerimizi yoğun olarak sürdüreceğimizi ifade ediyorum. Ve bu konuda gerek gece gerekse gündüz emniyet güçlerimize alınacak tedbirlerde herkesin yardımcı olmasını istirham ediyorum. Taksim Meydanı'nda bugün itibariyle uygulayacağımız tedbirleri halkımızın gözü önünde titizlikle, dikkatle, hukuka uygun hareket ederek sürdürmeye özen göstereceğiz.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER