ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 16:54

Vali Mayda: "Devlet üretimi destekliyor"

Vali Mayda: "Devlet üretimi destekliyor"


Gümüşhane Valisi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Dr. Yusuf Mayda, devletin her alanda ve her düzeyde üretimi desteklediğini söyledi.

    Vali Mayda, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Irkın, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürü Metin Şeker ile DOKA tarafından desteklenen işletmelerde incelemelerde bulundu.

    İlk olarak OSB’de Yaşar Yılmazer tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Kırsal Kalkınma Desteği ve DOKA’dan makine-teçhizat desteği alan pestil-köme üretim tesisinde incelemelerde bulunan Vali Mayda, Gümüşhane'yi belli konularda marka haline getirmek istediklerini kaydetti. Gümüşhane’nin marka ürünlerinden birisi olan pestil ve kömenin ilk kez vakumlu paketleme yöntemine DOKA’nın makine desteği ile kavuştuğunu anlatan Mayda, böylelikle ürünlerin raf ömrünün de uzadığına değindi. Devletin üretimi her alanda, her düzeyde desteklerini ifade eden Vali Mayda, “Aşçının mahareti, elde mevcut olan ürünleri değerlendirerek bir yemek yapmasıdır. Girişimci arkadaşlarımızdan Yaşar Yılmazer de bu konuda örnek bir faaliyet gösterdi. Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan tesise bakanlık kaynakları ile Kırsal Kalkınma Desteği ve DOKA’dan makine teçhizat alımı konusunda destek sağlandı. Bu desteklerin hepsini devletimiz, hükümetimiz, üreticimiz, sanayicimize sunuyor. Önemli olan bu destekleri bir araya getirip böyle güzel bir kuruluşu ortaya çıkarmak ve ekonomiye katkıda bulunmak. Tesisle hem kendisi gelir sağlayacak devlete vergisini ödeyecek hem de istihdamımızı geliştirecek.” dedi.

    Günümüz şartlarında artık her alanda yenilik (inovasyon) anlayışının getirilmesinin önemine değinen Mayda, bunun yanında Ar-Ge çalışmalarının geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Vali Mayda, “Güzel ürünler üretiyoruz ancak bu ürünlerin hem dayanıklı olması hem de iyi pazarlanması söz konusu. Vakumlu sistem bu açıdan önem arz ediyor. Arzumuz şu; bir ürünü üretiyoruz, onun yan sanayileri de gelişsin. İlimizde daha yeni istihdam alanları oluşsun. Çarpan etkisini de ekonomik anlamda devreye sokarak kartopunu büyütelim. Sürekli yuvarlayarak büyümesini sağlayalım. Tesis hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır.” diye konuştu.

    Firmalara hep ileriyi düşünmeleri noktasında da çağrıda bulunan Mayda, “Üretimi güzel yapıyoruz, pazarlamada da sorunumuz yok ama biz kapasite artışı ile mutlak suretle ihracata yönelmemiz önem arz ediyor. Hem ihraç edeceğiz hem de avantajlı olan ürünleri bu vesile ile ithal etmiş ve dışarıyı da tanımış olacağız.” şeklinde konuştu.

    Kente yatırım yapmak isteyen işadamlarına seslenen Vali Yusuf Mayda, Gümüşhane'nin yatırımlar açısından teşvikte 5. bölgede olsa da OSB’nin 6. bölge statüsünde işlem gördüğünün altını çizdi. Mayda, bunun yatırımcıya birçok avantaj sağladığını belirterek, işadamlarını Gümüşhane’ye yatırıma davet etti.

    Vali Mayda ve beraberindeki heyet daha sonra kent merkezinde üretim yapan ve DOKA’dan makine-teçhizat desteği alan başka bir işletmede incelemelerde bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER