ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 13:20

Vali Lekesiz Gaziler Derneği'ni ziyaret etti

Vali Lekesiz Gaziler Derneğini ziyaret etti


Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Hatay Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneği Başkanı Behçet Narin’i ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarete Başkan Narin ve dernek üyeleri ile sohbet ederek taleplerini dinleyen Vali Lekesiz, şehit yakınları ve gazilere yeni haklar getiren yasa hakkında da bilgi verdi.

Devletin, şehit yakınları ve gaziler için çok sayıda haklar getirdiğini ve yeni iyileştirmeler yaptığını ifade eden Lekesiz şehit yakınları ve gazilerin sağlık ve ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanma, askerlikten muafiyet, faizsiz konut kredisi, yükseköğretimde katkı payı ve öğrenim ücreti ödememe, iş hakkı, gelir vergisi indirimi, mesken vergisi muafiyeti, elektrik ve su hizmetlerinde indirim gibi haklardan yararlandığını, 6353 sayılı Torba Yasa ile de; terör eylemleri sebebiyle malul olan sivil vatandaşlara aylık bağlanması ve çocuklarından bir tanesine iş verilmesi gibi haklara kavuştuklarını kaydetti.

Bağımsızlığın hiç bir şeye değiştirilemeyeceğini vurgulayan Lekesiz, "Bağımsızlığını kaybeden milletlerin, tarihin derin girdapları içerisinde kaybolduğunu hepimiz biliyoruz, Dolayısıyla bir milletin bağımsızlığı fevkalade önemlidir. Mensuplarınız bu uğurda mücadele etmiş, vatan uğrunda kimisi şehit olmuş, kimisi kanını dökmüş. Sizlerin hakkını millet olarak bizler ne yapsak ödeyemeyiz." dedi.

Lekesiz, 2009 yılında Valilik bünyesinde bir büro şeklinde oluşturulan ve daha sonra Türkiye geneline yaygınlaştırılarak Şube Müdürlüğü şekline dönüştürülen Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürlüğü’nde şehit yakınları ve gazilerle ilgili iş ve işlemlerin takip edildiğini, onlara sahip çıkmak, sorunlarını ve taleplerini inceleyip yasalar çerçevesinde çözüme kavuşturmak için çalışmalar yapıldığını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER