ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:30

Vali Kızılcık: İnsanı, her anlamda mutlu edecek mekanlar oluşturulmalı

Vali Kızılcık: İnsanı, her anlamda mutlu edecek mekanlar oluşturulmalı


Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, her alanda hızlı bir değişimin yaşandığı dünyada, insanı hem ruhi hem fiziksel anlamda mutlu edecek mekânların oluşturulmasının da çok önemli olduğunu belirtti.

Mimarlar Odası tarafından düzenlenen Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu buluşmaları, Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde başladı. Tarbzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Trabzon’da yerel mimarinin ve kültürel değerlerin Alacahan, Yakupağa Konağı ve Ortahisar gibi projelerle korunduğunu ve gelecek nesillere aktarılacağını belirtti. Vali Kızılcık, her alanda hızlı bir değişimin yaşandığı dünyada, insanı hem ruhi hem fiziksel anlamda mutlu edecek mekânların oluşturulmasının da çok önemli olduğunu vurguladı.

Her türlü hayat alanlarının insanı mutlu edecek şekilde dizayn edilmesinin önemine işaret eden Kızılcık, "Şüphesiz demokrasinin temel prensiplerinin başında insan temel hak ve özgürlükleri, ifade ve düşünce özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü vardır. Bu temel ilkeler çerçevesinde insanlar kendilerini geliştirebildikleri ölçüde daha yaşanabilir bir dünya çabası içinde olurlar. Dolayısıyla dünyadaki gelişmelere paralel olarak bizlerin insanımızı demokrasi ve hukukun üstünlüğü nimetlerinden istifade etmesine imkan sağlayacak tüm çabaları gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu katılımcı demokrasinin gereği olarak başta sivil toplumun temel hak ve hürriyetlerinin geliştirilmesi ve daha mutlu bir Türkiye’nin oluşturulması için ciddi çalışmalar yapıldığını hepimiz biliyoruz." dedi.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu da kamu yönetimlerinde artık şehirlerle ilgili duyarlılığın birinci derecede önemsendiğine işaret etti. Muhcu, "Bizler kentlerin ihtiyaçlarını açıkça ortaya koyarak bu ihtiyaçlara sahip çıkmamız gerekiyor. Kentlerimizin kültürel, doğal yıkımlara değil, doğal ve yaşanabilir olmasına, tiyatrolara, müzelere, halk kütüphanelerine ve demokratik yönetimlerin inşasına ihtiyaç vardır. Bizler duyarlı toplum kesimleri olarak kentin değerlerini ve kentlinin haklarını korumak sağlıklı bir kentleşme ve demokratikleşme için dayanışma girişimlerini artırmaya çalışmaktayız." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER