ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:49

Vali Kıraç: "Karne bir durum tespitidir"

Vali Kıraç: "Karne bir durum tespitidir"


İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, ilde bugün 673 bin öğrencinin karne aldığını söyledi. 2012-2013 eğitim öğretim yarıyıl sonu sebebiyle Dr. Cavit Özyeğin İlköğretim Okulu'nda düzenlenen karne dağıtım töreni öncesi Cihan Haber Ajansı (Cihan)'nı ziyaret eden Kıraç, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ailelerin kötü karne görmeleri halinde tepki göstermemesini, bunun yerine çözüm araştırmaları içine girmesini tavsiye eden Vali Kıraç, “İzmir’de 673 bin öğrenciye bugün karne veriyoruz. Karne, bir durum tespitidir. Asıl karne. okul ve veliyedir. Onun için velilerin düşük notlu karnelere çok tepki vermemesi, çok iyi karnelerden de rehavete kapılmaması gerekir. Öğrenciler, sömestr tatilinde okuma alışkanlıklarından vazgeçmesin, kendilerine çok iyi dinlenme olanağı hazırlasın.” dedi.

60-66 AYLIK ÖĞRENCİLER İLK DEFA KARNE ALACAK

Geçen yıl uygulanmaya başlayan ve halk arasında "4+4+4" olarak adlandırılan yeni eğitim sisteminde 60-66 aylık öğrencilerin bu yıl ilk defa akrne alacağını belirten Kıraç, “4+4+4 sisteminin devreye girmesiyle 60-66 yaş grubunda bu sene 79 bin öğrenci kayıt yaptırdı. İlk defa okula bu kadar çok kayıt yapıldığı bir dönem yaşıyoruz. O çocuklar. öğretmen ve ailelerin şefkatiyle okula alıştı. Veli, öğretmen ve okul ilişkisi çok önemli. Karneye bakarak değil de çocuğun günübirlik başarısına bakarak okulla bağlantı kurulmalı. Burada sadece öğrenciye verilen karneye bakılmamalı. Karnenin asıl sahibi okul ve velilerdir. Karnede eleştiri yapılacak bir şey varsa herkes buna göre bakmalı ve yapmalıdır.“ şeklinde konuştu.

17 OKUL DEPREME KARŞI GÜÇLENDİRİLDİ

İzmir’in deprem kuşağı üzerinde bir şehir olduğunu ve kamu kuruluşlarının her an depreme hazırlıklı olması gerektiğini hatırlatan Vali Kıraç, bu kapsamda öncelikli olarak okulların güvenliğinin sağlandığını kaydetti. İlk etapta riskli 20 okulun boşaltıldığını, 17 okulun ise güçlendirildiğini belirterek, “Eğitim kurumlarımızı depreme karşı güvence altına aldık. 20 civarında okulumuzu depreme karşı boşalttık, 17 okulumuzda güçlendirme yaptık. Bazı velilerimiz önce tepki gösterdi ama haklı olduğumuzu görünce hak verdiler.” dedi.

187 OKUL DOĞALGAZLA TANIŞTI

Geçen yıllarda yaşanan motorin sıkıntısı sebebiyle okulların kış aylarında yakıt bulamadığını hatırlatan Kıraç, “Okullarımızda doğalgaz kullanımını arttırdık, 187 okulumuzun ısıtma sistemini doğalgaza dönüştürdük. Geçen yıllarda, sürekli üşüyen öğrencilerin fotoğrafları yayınlanırdı. Şimdi de biraz memnuniyetlerini görelim bakalım. Bu konuda İl Özel İdaresi kaynaklarından 10 milyon lira kullandırdık.“ diye konuştu.

Geçen yıl öğrencisi tarafından görevi başında bıçaklanan Sevilay Durukan isimli öğretmenin şehit sayılması konusunda gerekli bilgi ve önerileri ilgili bakanlıklara sunduklarını da ifade eden Vali Kıraç, “Bu konu mevzuat meselesi. Ben de ailenin talebine bir insan olarak böyle bakılması gerektiğini düşünüyorum ancak Türkiye’de terör ve vatan savunmasına yönelik bir şehitlik düzenlemesi var. Geçen yıl Foça’da yaşamını yitiren üç vatandaşımızın yakınları da terör şehidi kapsamına alınmalarını istiyor ama şu anda mevzuatta bu yok. Biz gerekli yazımızı bakanlığa ilettik.” dedi.

'İZMİR'DE KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İŞLER İYİ GİTMİYOR'

Şehir dönüşümüne dair kanun çıkmasına rağmen İzmir’in bu konuda gerkeli atılımları yapmadığını, şehrin yüzde 50’sinin bina stoğu itibariyle sağlam olmadığını vurgulayan Vali M.Cahit Kıraç, şunları kaydetti: "Yasa çıktı ama işleyiş iyi gitmiyor. Belediyelerin, bu konuların üstünde çok hassas durması lazım. Türkiye’nin, İzmir’in bu yasayı çok iyi değerlendirmesi gerekir. Öncelikle biz deprem şehriyiz. Depremle mücadelede en önemli unsur coğrafyayı bileceksiniz, yapı stoğunu bileceksiniz ve bu ikisini uyumlu hale getireceksiniz. İzmir, birinci derece deprem kuşağındadır, faylar üzerine kurulmuş bir şehirdir. Yapı stoğunun yüzde 50’sinin sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Bir an önce kent yenileme projesine dört elle sarılmamız lazım. Bu konuda devlet gerekli krediyi veriyor, kaynak sorunu yok. Hattâ bu işi tek başına belediyeler değil, yapı kooperatifleri, müteahhitler, özel sektör biraraya gelip uzlaştıkları alanlarda plan ve projeye bağlı kalmak kaydıyla da yapabiliyor."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER