ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 15:02

Vali Harput’tan fıçı ustasına destek


 Bursa Valisi Şahabettin Harput İznikli 81 yaşındaki fıçı ustası İsmail Alkış'ı ziyaret etti.

İznik’te 14 yaşında babasının yanında başladığı mesleğinde 400 yıl garantili fıçılar üreten İsmail Alkış, herkesin takdirini kazanıyor. Vali Harput, ziyaret ettiği Alkış'tan işi ile ilgili sıkıntılarını dinledi. Harput, Alkış'a elinden gelen tüm desteği vereceğini kaydetti. İsmail Alkış’ın yaşına rağmen bir çok insana örnek olduğunu anlatan Vali Harput, kendisi ile yakından ilgilendi.

14 YAŞINDAN BERİ FIÇI YAPIYOR

Sirke, turşu, zeytinyağı ve zeytin gibi ürünlerin saklanabildiği ahşap fıçılar tarihten beri insanların vazgeçemediği kaplardan biri. Ayrıca sağlık açısından daha değerli ve uzun ömürlü. Lezzet açısından da daha değerli olan ahşap fıçılar günümüzde de çok değerli görülüyor. Fıçılarda saklanan ürünler en az on yıl bozulmadan kalabilirken, plastik kaptakilerin ömrü en fazla altı ay olabiliyor.

Genelde meşe, dut ve kestane ağacından yapılan fıçı, günümüzde usta bulmakta zorlanıyor. Mesleğin son ustalarından olan İsmail Alkış, tam 67 yıldır el işi fıçı yapıyor. İsmail Usta'nın en büyük derdi ise unutulmaya yüz tutmuş tüm mesleklerde olduğu gibi çırak bulamaması. Geçirdiği yaklaşık 60 iş kazasına rağmen bu işi devam ettirdiğini belirten İsmail Usta, fıçıları meşe ağacından yapıyor.

Yaptığı fıçılarda peynir, zeytin, turşu sirke, zeytinyağı gibi ürünlerin saklandığını anlatan İsmail Alkış, babasının yanında başladığı fıçı ustalığını ölene kadar yapmaya devam edeceğini söyledi.

Fıçı yanında sandal küreği, yer sofrası, piknik masası, yayık ve fırın küreği de yaptığını anlatan İsmail Usta, her zaman dükkanında hazır ürün bulundurduğunu dile getirdi. Kendi suyunu da fıçıda saklayıp içen İsmail Usta'nın en büyük korkusu ise kendisinden sonra bu mesleğin unutulması.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER