ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:17

Vali Harput: "Bursa Ovası'na bakarken içim acıyor"


Bursa Valisi Şahabettin Harput, teleferik ile Uludağ’dan inerken içinin acıdığını belirterek, “Güzelim ovayı plansız sanayiye teslim etmişiz.” dedi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Demirtaş Rotary Kulübü’nün öncülüğünde yapılan Rotary Kulüpleri Ortak Toplantısı’nda, ilde yürütülen turizm çalışmalarını anlattı. Altın Ceylan’da yapılan toplantıda konuşan Vali Şahabettin Harput, Bursa’nın çok önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Teleferik ile Uludağ’dan inerken içinin acıdığını söyleyen Harput, “Güzelim ovayı plansız sanayiye teslim etmişiz. Sanayisiz kalkınma olmaz elbette. Ancak Bursa sanayisi bundan sonra katma değeri yüksek ürünler yapmalıdır.” dedi.

Son üç yılda ana gündemin turizm olduğunu belirten Vali Harput, “Eminim ki sizler de Paris’e, Dubai’ye gittiniz. Ne gördünüz Allah aşkına? Demirden bir kulenin, çöl kumunun pazarlandığını gördünüz. Bir sürü zenginliğe sahip olan Bursa'nın ise turizmde adının bile okunmaması bizim için büyük bir vebal ve tarihi sorumluluktur.” diye konuştu.

Dünyada 1 milyar turistin, 1 trilyon dolarlık bir para sirkülasyonuna neden olduğuna dikkat çeken Vali Harput, bu pastadan Türkiye ve Bursa’nın payını alabilmesinin hem hak hem de görev olduğunu söyledi.
Ekonomi Bakanlığı’nın, Bursa'nın ‘termal turizm bölgesi’ olmasını gündeme aldığını hatırlatan Harput, “Şu anda 7 bin yatak kapasitesine ulaştık. Dağyenice ile ilgili başvurular 1 milyar doları buldu. Türkiye’nin ilk ve tek termal tatil köyü Bursa’da yapılıyor. Avrupa’dan gelecek 55 yaş ve üzeri insanlar için yaşlı tatil köyü kurmak amacıyla başvurular var.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER