ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 23:54

Vali cumhuriyete sahip çıkılmasını istedi

Gaziantep Valisi Erdal Ata, Ortadoğu’da yaşanan olaylara bakıldığında cumhuriyetin değerinin daha iyi anlaşıldığını söyledi.


 Gaziantep Valisi Erdal Ata, Ortadoğu’da yaşanan olaylara bakıldığında cumhuriyetin değerinin daha iyi anlaşıldığını söyledi. Ata, “Çevremizde demokrasi ile yönetilmeyen komşularımız var. Bunlara baktığımız zaman Atatürk’ün ne kadar ileri görüşlü bir devlet adamı olduğunu, onun bize armağanının ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu çok daha iyi görürüz.” dedi.

Gaziantep Valiliği tarafından Dedeman Otel’de Cumhuriyetin ilanının 89’ncu yıl dönümü nedeniyle resepsiyon düzenlendi. Mülki, idari ve askeri erkânın katıldığı resepsiyonda renkli görüntüler yaşandı. Türk bayraklı pasta Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile eşleri tarafından kesildi. Konuklar da ellerindeki Türk bayraklarıyla cumhuriyet coşkusuna eşlik etti. Resepsiyonda bir konuşma yapan Vali Ata, “Büyük önder Atatürk’ün Türk milletinin en büyük armağanı olarak kabul ettiğimiz cumhuriyetin değerini her geçen gün daha iyi anlayıp takdir ediyoruz. Çevremizde demokrasi ile yönetilmeyen komşularımız var. Bunlara baktığımız zaman Atatürk’ün ne kadar ileri görüşlü bir devlet adamı olduğunu, onun bize armağanının ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu çok daha iyi görürüz. Bugün Suriye’de, Irak’ta, İran’da ve diğer komşu ülkelerde yaşananlardan hepimizin ders çıkarmamız lazım. Cumhuriyete dört elle sarılıp sahip çıkmamız lazım. Diğer yönden dünyada gelişmiş ülkelere bakalım. Bir de geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelere baktığımız zaman, demokrasinin en ileri uygulandığı ülkelerde, ekonomik, sosyal, kültürel ve teknolojik yönden gelişmenin çok üst düzeyde olduğunu görüyoruz. İşte İslam ülkeleri arasında en gelişmiş ülkenin Türkiye olmasının en büyük sebebi büyük devlet adamı Atatürk’ün tam 89 yıl önce kendisine padişahlık teklif edilmesine rağmen, bunu kabul etmeyip cumhuriyet ilanını sağlamasıyla olmuştur. Bugün biz bu topraklarda hür ve özgürce yaşıyorsak bayrağımız göklerde dalgalanıyor, minarelerde ezanlarımız okunuyorsa bunu Atatürk ve silah arkadaşlarına borçlu olduğumuzu asla unutmamamız gerekir. Bern inanıyorum ki bu millet sonsuza kadar cumhuriyete sahip çıkacak ve yaşatacaktır.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER