ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 15:20

Vali Coş: Yangına neden olanlara bedelini ödetiriz

Vali Coş: Yangına neden olanlara bedelini ödetiriz


Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, orman yangınlarına neden olan kişilere yasalar nezdinde bedelini ödeteceklerini söyledi.

Vali Coş, anız, ot ve orman yangınlarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. Valilik toplantı salonundaki toplantıya, vali yardımcıları, kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ve Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer de katıldı.

Orman yangınlarının çocuğunu anız ve ot yakmalarından kaynaklandığını aktaran Hüseyin Avni Coş, Temmuz ayı itibariyle kırsal alandı 139 yangın çıktığını, bunların 134'ünün anız ve ot yangını olduğunu söyledi. Son 2 günde kayda giren 32 yangın meydana geldiğini ifade eden Vali Coş, “Bunların 9’u anızdan, biri tanesi elektrik trafosundan, biri de sigaradan, bir kısmının da piknik yapmak isteyen vatandaşların yaktıkları ateşlerden kaynaklandığı değerlendiriliyor.” dedi.
Orman yangınlarına neden olan kişilere bedelini yasalar çerçevesinde ödeteceklerini belirten Vali Coş, özellikle piknik yapılması yasak yerlerde piknik yaparken yangın çıkaranlardan zararın bedelini sonuna kadar alacaklarını vurguladı.

BEDELİNİ SON KURUŞUNA KADAR TAZMİN EDERİZ
Yangına neden olanların verdiği zararı son kuruşuna kadar tazmin edeceklerine dikkat çeken Vali Coş, “Bunu açık bir şekilde ifade ediyorum. Bu konuda devlet olarak fevkalade kararlı olduğumuzu çünkü milletin hakkını korumakla mükellef olduğumuzu bu ormanların herkesin hatta gelecek kuşaklarımıza emanet olduğunu, bunları en iyi şekilde korumanın önemli bir vecibe olduğunu biliyoruz. Bu vecibemizi önemli görevimize hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Bu aynı zamanda bir vatandaşlık görevi dolayısıyla bütün arkadaşlarımızı, bütün vatandaşlarımızın bu konuda dikkatli olmalarını istiyoruz." diye konuştu.

ANIZ YAKMAK KANUNEN YASAK
Anız yakmanın yasak olduğunu hatırlatan Coş, sadece kolluk kuvvetlerinin değil aynı zamanda tarım, orman, çevre teşkilatlarıyla bu konunun üzerine gidileceğini vurguladı. Anız yakmadan da tarlayı temizlemenin yöntemleri olduğunu dile getiren Coş, vatandaşların bu zarar verici ve ilkel yöntemden vazgeçmelerini istedi. Adanalılardan kırsal alanlarda, tehlikeli olabileceğini inandıkları bir kıvılcım bir duman dahi görenlerin 155-156 nolu polis imdat ihbar hatlarına ve 177 nolu orman yangını hattını aramasının isteyen Vali Coş, yangına ilk müdahalenin çok önemli olduğunu bu nedenle de gelen ihbarları değerli gördüklerini aktardı. Son iki günde meydana gelen yangınların yerleşim yerlerini de tehdit ettiğini belirten Vali Coş, “Bir köy ve ilçemize yönelik tehditler oluştu. Ekiplerin ve vatandaşlarımızın fedakarca yaptığı mücadele sayesinde yangınlar daha da büyümeden kontrol altına alınıp söndürüldü. Ancak her zaman işimiz bu kadar kolay gitmez, şansımız yaver gitmeyebilir bu nedenle herkesin dikkatli olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER