ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:23

Vali Coş: Adana’nın tarihini gün ışığına çıkarmak çalışıyoruz

Vali Coş: Adananın tarihini gün ışığına çıkarmak çalışıyoruz


Vali Hüseyin Avni Coş, Adana’nın sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerini gün ışığına çıkarmak amacıyla gerçekleştirilen kazı çalışmalarının başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Vali Coş, Kozan ilçesinde bulunan ve yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken Anavarza Kalesi ve Antik Kenti’nde kurtarma kazısı yapıldığını belirtti. Anavarza’daki kurtarma kazısı sonucunda, bölgedeki antik tiyatro ve anıtsal kapı olan Ala Kapı çevresinde bitki ve yüzey temizliğini gerçekleştirildiğini kaydeden Vali Coş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in destekleri ile Anavarza’da 2013 yılı kazı çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Ceyhan ilçesinde bulunan Sirkeli Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden Vali Hüseyin Avni Coş, Sirkeli Höyüğü’nde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda bulunan 85 adet envanterlik eser ile 420 adet etütlük eserin Adana Müzesi'ne kazandırıldığını kaydetti. Yine Ceyhan’da bulunan Tatarlı Höyüğü’nde de kazı çalışmalarının devam ettiğini aktaran Vali Coş, “Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Çukurova Bölgesi’nin önemli illerinden olan Adana’nın, tarihi ve kültürel zenginliğimizi gün ışığına çıkararak, sahip olduğumuz değerleri geleceğe taşımak adına sürdürdüğümüz kazı çalışmalarına büyük önem veriyoruz. 2013 yılı kazı çalışmaları artan bir hızla sürüyor. Desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik’e teşekkür ediyorum.” dedi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER