ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 17:08

Vali Büyükersoy'dan Malazgirt Zaferi mesajı

Vali Büyükersoydan Malazgirt Zaferi mesajı


Bu yıl 942. yıl dönümünü kutlanacak Malazgirt Zaferi ile ilgili mesaj yayımlayan Vali Vedat Büyükersoy, zaferin Türk ve dünya tarihi açısından dönüm noktası olduğunu bildirdi.

Vali Vedat Büyükersoy, “Malazgirt Zaferi sonuçları itibariyle, Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Zafer sonucunda uzun yıllar süren savaşlarda yorgun düşen Anadolu’da yeniden imar faaliyetleri başlarken, savaşı kaybeden Bizans ordusundaki asker ve komutanlar ülkelerine döndüklerinde, etkilendikleri İslam medeniyeti sonucunda Avrupa’da Rönesans hareketinin başlamasına vesile olmuşlardır. Malazgirt Zaferi olmasaydı, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Zaferi ve Türkiye Cumhuriyeti olmazdı. Anadolu kapılarını bizlere açan Malazgirt Zaferi anısına yapılacak kutlamalar bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleşecektir.” dedi.

Büyükersoy, sözlerine şöyle devam etti: “Adalet, hoşgörü, barış ve kardeşliği esas alan Malazgirt ruhu, tarih boyunca milletin ilham kaynağı olmuştur. Bu ruhu yaşamak ve genç kuşaklara aşılamak, geleceğimizin teminatı olacaktır. Aydınlık geleceğimizin mimarları olan gençlerin tarihi iyi öğrenmesini sağlayarak, tarihi bilincin canlı tutulması için Malazgirt Zaferi, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı gibi daha birçok destansı mücadeleye layık olduğu vefanın gösterilmesi adına bu coşkuyu paylaşmalıyız. İnanıyorum ki bizler, Malazgirt Zaferi'yle başlatılan medeniyet yürüyüşünü aynı azim ve kararlılıkla sürdürecek, karşılaşacağımız zorlukları el birliği ile hep birlikte aşacağız. Bu yılki kutlamaların geniş katılımlı olmasını beklemekteyiz. Halkımızın törenlere iştiraki için her türlü tedbirleri alıyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER