ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 18:28

Vali Bektaş: "Soğuk yurt duvarlarını ısıtamıyoruz"

Vali Bektaş: "Soğuk yurt duvarlarını ısıtamıyoruz"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesindeki 'Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi' Kastamonu’da da uygulanmaya başlandı. Programın tanıtımında konuşan Vali Erdoğan Bektaş, soğuk yurt duvarlarını ısıtamadıklarını bunun için ailelere ihtiyaç duyduklarını söyledi.

        Kastamonu'da Vali Erdoğan Bektaş’ın eşi Esma Bektaş himayesinde gerçekleştirilecek 'Kastamonu’da Gönül Elçileri' ve 'Koruyucu Aile' konulu tanıtım toplantısı, Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi merkezi kafeterya konferans salonunda yapıldı. Toplantıya çok sayıda siyasetçinin yanı sıra ilçe kaymakamları ve birim amirleri de katıldı.

        Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Ali Sarıkaya, il bazında gerçekleştirilen projelerden ve yapılan çalışmalardan söz ederek katılımcıları bilgilendirdi. İl Müdürü Sarıkaya, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak korunmaya muhtaç çocuk, genç, bakıma muhtaç yaşlı, özürlü, yardıma muhtaç kişi ve aileleri başta olmak üzere toplumun risk gruplarına sosyal hizmet modelleri geliştirme üzerine kurulmuş bir kurumuz. Bu hizmetlerimizin en önemli ayağını çocuk hizmetlerimiz oluşturuyor. Çünkü bu hizmet meyve verecek bir fidan dikmek gibidir. Çocukların 80–100 kişilik yurtlarda yetiştirilmesi, istenilen verimi sağlamaya asla yeterli olmayacaktır." diyerek bu kapsamda ülke genelinde ve Kastamonu il genelinde yapılan çalışmaları anlattı.

        Ayrıca Kastamonu’da yetiştirme yurtlarını kaldırarak sevgi evlerine dönüştürme çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden İl Müdürü Sarıkaya, bu proje dahilinde de katılımcıları koruyucu aile olmaya ve projeye destek vermeye davet etti.

        "ÇOCUK YUVALARINDA AİLE SEVGİSİNİ VEREMİYORUZ"

        Vali Erdoğan Bektaş ise 'Kastamonu’da Gönül Elçileri' ve 'Koruyucu Aile' projesinin önemine değinerek çocukların aile sevgisine duyduğu ihtiyaçtan çok büyüklerin çocuk sevgisine muhtaç olduğunu dile getirdi.

        Vali Bektaş, “Devam eden sosyal hayatta bir kısım arızalar çıkıyor. Bir yuva sıcaklığında büyümesi gereken çocuklarımız yuvasız kalıveriyor. Bu hayatın bir gerçeği. Tüm dünyada da bizde de böyle. Biz bu çocuklarımıza devlet eliyle yuva oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yuvalarda çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Kurumlarımız çocuklarımızın beşeri ihtiyaçlarını karşılayacak durumda, bu konuda bir tereddüdümüz yok. Eğitim, yeme-içme ve iş konusunda sıkıntılarımız yok. Ama başka bir sıkıntımız var. Biz bu çocuklarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Fakat en çok ihtiyaçları olan aile sıcaklığını sunamıyoruz. O soğuk yurt duvarlarını ısıtamıyoruz. Onu ancak bir aile verebilir. Dolayısıyla sizlere ihtiyacımız var." dedi.

        Kastamonu Değerleri Projesi'nden de söz eden Vali Bektaş, “Değerlerimizi yaşatmalıyız. Onu yaşattığımızda zaten sorunlar doğrudan ortadan kalkacaktır. Başbakanımızın eşi Emine Erdoğan, bize bu proje ile görevimizi hatırlatıyor. Demek ki bu konuda başarılı olamamışız. Kastamonu’da 3 tane koruyucu ailemiz var. Çocuğun sevgiye ihtiyacı var. Daha önemlisi bizim çocuk sevmeye ihtiyacımız var. Biz bir çocuğu severken ona iyilik yapmıyoruz. Kendi ihtiyacımızı karşılıyoruz. Bir ilde sadece genç, yaşlı ya da sadece çocuk olmaz” sözleriyle toplumun genci, yaşlısı, çocuğu ve engellisi hepsi bir arada olduğunda gerçek bütünlüğün sağlanacağını belirtti.

        Vali Bektaş’ın konuşmasının ardından Kastamonu Çocuk Yuvası’nda kalan miniklerin dans gösteri sahnelendi. Minikler sahne şovlarıyla herkesi duygulandırdı. Dans gösterisinin akabinde ise Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdulkadir Kaya, katılımcılara proje hakkında bilgi vererek sorularını cevapladı.

        Daha sonra projenin uzmanları kısaca koruyucu aile ve koruyucu aile olma koşullarını katılımcılara aktardı. Kastamonu’nun koruyucu aileleri de proje hakkındaki görüşlerini dile getirerek, yaptıkları işin manevi huzurunu ve yaşattığı mutluluğu dile getirdi.

        Projenin Kastamonu bünyesindeki himaye sahibi Esma Bektaş ise projede görev almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, yapılan çalışmanın önemi anlattı ve tüm kaymakam eşlerinden ve Kastamonu halkından destek beklediğini ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER