ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 19:08

Vali Aksoy, KÖYDES projelerini inceledi


Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Salıpazarı ilçesini ziyaret ederek, KÖYDES çalışmalarını yerinde inceledi.

Salıpazarı ilçesine gelişinde ilk olarak Kaymakamlığı ziyaret eden Vali Aksoy, Samsun’un tek bayan kaymakamı olan Salıpazarı Kaymakamı Hatice Bayar Özdemir’den ilçede kamu kurumları tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Salıpazarı Kaymakamı Hatice Bayar Özdemir, ilçenin güncel sorunlarının başında Salıpazarı-Çarşamba kara yolunda uzun süredir devam eden yapım çalışmaları geldiğini dile getirdi. Kaymakam Özdemir, “İlçemizde KÖYDES programları kapsamında, köy yollarımızın yapım ve iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Yine bu kapsamda demir, çimento ve çakıl satın alınarak köy muhtarlarımıza talepleri karşılığında teslim edilmiştir. Bu projelerle ilgili muhtelif su deposu, istinat duvarı, menfez inşaatı ve sanat yapıları çalışmalarımızı yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi. Kaymakam Hatice Bayar Özdemir, “İlçemizde 635 km yolumuz var. Bizler elimizden geldiğince vatandaşa hizmet konusunda sizlerin emir ve talimatları doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl kış aylarında ilçemizde bir kar afeti yaşanmıştır. Ben hepinizin huzurunda bu konudaki yoğun çalışmalarından ve ilçemize olan yakın ilgilerinden dolayı Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum.’’ diye konuştu.

Vali Hüseyin Aksoy ise yol konusunun Salıpazarı ilçesi için önemli bir konu olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu: “İlçemizin ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda yapılan bu çalışmada maalesef yolu yapan yüklenici firma ile yaşadığımız bazı sorunlardan dolayı çalışmalar sıkıntıya girmişti. Salıpazarı- Çarşamba kara yolunun geçtiğimiz günlerde tekrar ihalesi gerçekleştirildi. Sözleşmesi imzalandı. Yer teslimi yapıldı. Önümüzdeki günlerde burada yol yapım çalışmaları başlayacaktır. Kamulaştırma sorunu olmayan noktalarda yoğun bir çalışma başlayacaktır. Yine Salıpazarı-Terme arasındaki yolda da Karayollarımız yapım ve iyileştirme çalışmalarını tamamlamıştır. Bu çalışmaların tamamlanması ile Salıpazarı-Terme arasındaki ulaşım daha rahat sağlanmış olacaktır.”

“Salıpazarı ilçemizde geçtiğimiz yıl hem bir sel, hem de kar afetleri yaşandı. Bu afetler sonrasında ilçemizde kurumlarımızın yoğun çalışmaları oldu.” diyen vali Aksoy şöyle devam etti: “Salıpazarı ilçemizde KÖYDES kapsamında yürütülen çalışmalar var. Temennimiz bu çalışmaların öngörülen süre içerisinde bir an evvel tamamlanmasıdır. Yollarda asfalt yama çalışmaları devam ediyor. Salıpazarı ilçemizin lise ihtiyacı ile ilgili de önümüzdeki dönemde çalışmalarımızı ortaya koyacağız. Eğitim bizim olmazsa olmazımızdır. Eğitimde konusunda herhangi bir ihmali kabul etmemiz mümkün değildir. Bu bakımdan özellikle çocuklarımızın eğitimlerini en iyi şekilde almaları bizim için çok önem taşımaktadır. Okula gitmeyen hiçbir çocuğumuzun kalmaması adına yaptığımız çok önemli çalışmalar var. Bu konuda yapılan çalışmalara başta muhtarlarımız olmak üzere, herkesin duyarlı davranmasını bekliyoruz. İlimizde yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi konusunda ilçelerimizdeki çalışmalar devam etmektedir. Salıpazarı ilçemizdeki çalışmalarda kadınlarımızın yüzde 87'sine ulaşılması beni son derece memnun etmiştir. Bu anlamda Salıpazarı ilçemiz ihtiyaçları giderilmiş, sorunları azalmış ve her konuda daha iyi bir noktaya gelmiş bir ilçemiz olacaktır. Salıpazarı ilçemizin su ve sulama ihtiyacını karşılayacak yeni bir barajın yapım planlaması DSİ tarafından yapılmaktadır. Bu barajın yapılması içme ve sulama suyunun karşılanmasında çok önemli bir projedir. Salıpazarı ilçemiz Samsun ilimizin önemli ilçelerinden bir tanesidir. Bizim turizm konusunda yürüttüğümüz çalışmalarda bu ilçemizin çok önemli bir yeri vardır. Doğu Karadeniz Turizm Master Planı çerçevesindeki ‘Yeşil Yol Projesi’ kapsamında yürütülen çalışmalar var. Bu yol doğal güzellikleri ile önemli bir ilçemiz olan Salıpazarı ilçemizden de geçecek. Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor.’’

Toplantı sonrasında Vali Hüseyin Aksoy Salıpazarı ilçe merkezinde kurulan pazarı ve Salıpazarı Kaymakamlığı tarafından yapılan köy ürünleri satış yerini gezerek burada esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti. Ziyaret ve incelemelerde, Kaymakam Adayı Yasin Dumanoğlu, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, İl Özel İdare Genel Sekreteri Adem Aslan, kamu kurumlarının müdürleri ve köy muhtarları hazır bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER