ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 21:24

Vakkasoğlu, hükümlülere Çanakkale ruhunu anlattı

Vakkasoğlu, hükümlülere Çanakkale ruhunu anlattı


Eğitimci Yazar Ahmet Vehbi Vakkasoğlu, Osmaniye’nin Toprakkale ilçesindeki Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan hükümlülere, 'Çanakkale Ruhu'nu anlattı.

Cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlüler arasında yapılan kitap okuma yarışmasında dereceye girenlere düzenlenen törenle ödülleri verildi. Kurum Öğretmeni Adem Çimen'in sunuculuğunu yaptığı program saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.

Burada konuşan Yazar Vakkasoğlu, “Dün Çanakkale'yi geçemeyenler bugün bizlere kardeşliğimizi unutturmak istiyorlar. Sen Türksün, sen Kürtsün, sen Alevisin, Sünnisin, Kuzeyli, Güneyli, Karadenizli, Akdenizlisin diyerek bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Biz bu oyunu yutacak mıyız?” dedi.

Çanakkale ruhunun bir kez daha diriltilmesi gerektiğini vurgulayan Vakkasoğlu, “Çanakkale'den çıkartacağımız son dersi başta söylüyorum, elimizdeki ön yargı damgalarını kırıp çöpe atacağız. Her memleketten iyi de çıkar kötü de. Böyle bir önyargı olmaz. Kimseye önyargı damgası koymayalım. Çanakkale bize bu dersi veriyor. Değil birbirimize, düşmana, yabancıya nasıl davrandı dedelerimiz. Bu ülkede kim suç işliyorsa o suça hepimiz ortağız. İyilik kötülük hepsine ortağız. O zaman hepsinin sorumluluğunu duyacağız. İşte Çanakkale'de mücadele eden şehit gazi olan dedelerimizin ruhu bu." diye konuştu.

Bütün yurdu okula dönüştürmenin, okuma aşkını, şevkini geliştirmenin planlaması içinde olduğunu aktaran Vehbi Vakkasoğlu, “Cezaevlerinin de buna katılmış olması benim ümidimi arttırdı. Okuyan insanlar olarak herhalde bütün yeryüzünü bir okul yapacağız. Kafa ve kalp midesini de doldurmanın donatmanın ilerlemenin, kalkınmanın, insan olarak çoğalmanın yollarını bulacağız. Bu açıdan çok mutlu oldum, ümidim arttı." şeklinde konuştu.

Toprakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mustafa Ertekin ise 145 hükümlünün Vehbi Vakkasoğlu’nun ‘Çanakkale’de Şahlananlar’ isimli kitabından Toprakkale Lisesi’nde hükümlülerin sınava girdiğini, ilk 5’e girenlere ödül verdiklerini söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER