ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 15:48

Uzungöl tamamen dondu


Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl, şiddetli soğuklar ve kar yağışı sonrasında tamamen dondu. Yağan kar nedeniyle 2 gündür elektriği kesik olan belde halkı ise jeneratörlerin de çalışmaması yüzünden zor durumda kaldı.

        Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile dünyaca ünlü Uzungöl beldesi, üç günden beri yağan kar yağışının etkisi altında bulunuyor. Beldeye ismini veren doğa harikası Uzungöl'ün yüzeyi soğuklar nedeniyle tamamen donarken, beldede hava sıcaklığı eksi 8 derecelere kadar düştü. Uzungöl'ün yüzeyi tamamen donarak buz tuttu, bölgeye gelen turistler donan göl manzarası ile bol bol fotoğraf çektirdi. Zincirsiz olarak araçları ile geçtiğimiz günlerde beldeye gelen turistler mahsur kaldı. Yoğun kar yağışı yüzünden beldede elektrikler de kesildi. Yolların kapalı olması sebebiyle şehir merkezine inemeyen ve mazot alamadıkları için jeneratörleri çalışmayan belde halkı yardım bekliyor.

        Almanya’dan Uzungöl’e tatil için gelen Aynur İskender, “Kar çok güzel, çok mutluyuz. Ama arabayla geldiğim için çok mağdur olduk. Buradan dönmek çok zor. Buraya gelecek olanlar zincirsiz yola asla çıkmasınlar. Karayolları çalışıyor, ama biz arabamıza zincir almadığımız için geri dönemiyoruz.” dedi.

        Uzungöl’deki esnaflardan İsmail İnan 2 gündür beldede elektriklerin kesik olduğunu söyledi. Yolda tuzlama çalışması yapılmadığı için yolların tehlikeli olduğunu belirten İnan, “Böyle bir turizm merkezinde böyle bir şey olmaz. Elektrikler olmadığı için telefonları kullanamıyoruz. Gelen ve giden yok, böyle bir ilgisizlik olmaz. Geçen yıllarda en fazla bir saat elektrik olmazdı, ama şimdi 2 gündür elektrik yok. Gidip mazot alacağız. Yollar kesik, onun için mazot da alamıyoruz.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER