ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 18:09

Uzun süre ayakta durmak nasırı tetikliyor

Uzun süre ayakta durmak nasırı tetikliyor


Çalışan kadınların, özellikle işi dolayısıyla sürekli ayakta durmak zorunda kalmaları başta dermatolojik ve ortopedik sorunlar olmak üzere birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kaldıkları belirtildi.

Adana Asmer Ayak Sağlığı Uzmanı Mukaddes Öz, kadınların yoğun olarak çalıştığı öğretmenlik, müşteri temsilciliği, halkla ilişkiler, hemşirelik gibi sektörlerde uzun süre ayakta kalmak, hareketsizlik ve uzun çalışma saatlerinden kaynaklı rahatsızlıkların en başında nasırın geldiğini aktardı. Öz, bu tarz işe sahip olan kadınların ayak bakımlarına daha çok önem göstermeleri gerektiğini söyledi.

SİVRİ VE TOPUKLU AYAKKABILAR ÇOK ZARARLI
Kullanılan ayakkabı ve terliklerin ayak sağlığı başta olmak üzere tüm vücut duruşunu belirlediğini aktaran Öz, tam ortopedik bir ayakkabının sunacağı, rahatlık ve sağlığın konforundan faydalanılmasını önerdi. ÖZ, her zaman ortopedik ayakkabı giyemiyorum diyenlerle çok sık karşılaştığını, hiç olmazsa haftanın belli bir zaman diliminde kullanabileceklerini dile getirdi. Öz: “Sivri uçlar, yüksek topuklar şıklık adına vazgeçilmez olsa da ayak sağlığını maalesef ki tehdit etmektedir. Ayaktaki siğil, nasır, batık ve mantarlı tırnak riskini arttırmaktadır. Düzenli periyotlarla, doğru medikal bakımlar yapılarak bu sıkıntıların önlenmesi mümkündür.” dedi.

Nasırlaşan ayak derisinin ve siğillerin, deformasyona uğrayan tırnakların erken müdahale görmesi geriye dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşmayı önleyecektir ifadesini kullanan Mukaddes Öz, her bireyin düzenli olarak medikal bakımlar alması gerektiğini önemle vurguladı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER