ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 13:34

Uzmanlardan çağrı: 12 yaşından küçük çocuklara akıllı telefon almayın


Çocukların aileleriyle irtibatını sağlaması sebebiyle vazgeçilmezliğini koruyan cep telefonları beraberinde birçok tehlikeyi beraberinde getiriyor. Bu da çocukların özellikle aileleri tarafından ciddi bir 'cep telefonu eğitimi'nden geçirilmesini zorunlu kılıyor. Bunun yanı sıra çocuğun yaşına göre cep telefonunu nasıl kullandığını takip etmek de önem taşıyor.

Dijital medya ile büyüyen çocukların ilgi duyduğu medya araçlarının başında cep telefonu geliyor. Çocuklar, en geç okula başladıkları dönemlerde ailelerinden cep telefonu istemeye başlıyorlar. Okuldan çıktıktan sonra çocuklarına ulaşmak isteyen birçok aile de çok erken yaşlarda olsalar da bu isteklerini geri çevirmiyor. Anne-babaları dijital medya hakkında bilgilendiren Schau Hin adlı girişimin yetkililerinden Kristin Langer, çocuklarına gün ortasında ulaşmak için cep telefonu alan anne-babaların onlara cep telefonunu kullanmayı öğretmek için de zaman ayırması gerektiğini söylüyor. Langer, “Çocuklar dijital aletleri güvenilir bir şekilde kullanmayı öğrenmeli." diyor.

ÇOCUKLAR KONTÖRLÜ HAT KULLANMALI

Langer, dokuz yaşından küçük çocukların cep telefonu kullanmasını uygun görmüyor. “Çocuklar ancak dokuz yaşından sonra cep telefonlarının ayarlarını kullanmayı ve aileleriyle kullanımı hakkında konuşmayı öğreniyor." diyen uzman ayrıca çocuk ve gençlere kontörlü hat alınmasını tavsiye ediyor. Langer'e göre çocuklar bu şekilde cep telefonlarına ödenen ücreti fark edebiliyor.

Ailelerin ise cep telefonlarının bazı özelliklerini telefon hattı üzerinden engellemesi gerekiyor. Pahalı mesajlar, cep telefonu melodisi aboneliği gibi servisler engellenmediği takdirde bu ailelere pahalıya mal olabiliyor. Okulların cep telefonları için belirli kurallar koyduğunu söyleyen Langer, “Ders esnasında cep telefonlarının kullanılmaması ve bunun çocuklara öğretilmesi gerekiyor." diyor. Ailelere çocuklarıyla birlikte cep telefonu kullanımıyla ilgili kurallar koyma tavsiyesinde bulunan uzman, örneğin ev ödevleri ve yemek esnasında cep telefonlarının kapatılmasının önemli olduğunu söylüyor. Langer, “Anne-babalar da bu kurallara uymalı." şeklinde konuşuyor.

İNTERNET VE BLUETOOTH DEVRE DIŞI BIRAKILMALI

Akıllı telefonlar konusunda dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Schau Hin uzmanı, 12 yaşından küçük çocukların bu telefonları kullanmaması gerektiğini vurguluyor. Çocukların bu yaştan sonra olgunlaşmaya başladığını belirten Langer, “Cep telefonunun işlevini de ancak bu yaştan sonra bilinçli şekilde kullanabilirler." şeklinde konuşuyor. Akıllı telefonları 'Çocuk Telefonu' olarak kullanmak isteyen ailelerin ise internet ve bluetooth ayarlarını devre dışı bırakması gerekiyor. Çocuklara internet kullanımından, internetin sunduğu imkan ve tehlikelerden bahsedilmesi gerektiğinin altını çizen uzman, ailelerin çocuklarıyla bu konuları detaylı konuşmasını tavsiye ediyor. Buna göre çocukların özel bilgilerini koruyabilecek seviyeye gelmesi, özel numara, adres, fotoğraf ve videolarını yabancılara paylaşmamaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER