ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 15:21

Uzmanlar uyarıyor: "Şiddet şiddeti doğurur"


Selçuk Üniversitesi (SÜ) Türkiye'de giderek artan bireysel ve kitlesel şiddetin, sebep ve sonuçlarını masaya yatırdı. SÜ Tıp Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Araştırmaları Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği 'Şiddet' konulu sempozyuma katılan konuşmacılar, şiddet gören insanların şiddet gösterdiğini bu durumun fert ve toplum hayatında giderek büyüyen yaralar açtığını vurguladı.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Araştırmaları Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Toplumda Şiddet, Şiddetin Nedenleri, Sonuçları ve Çözüm Yolları' konulu sempozyum Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sempozyuma başkanlık eden Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Eren, sempozyumun açış konuşmasında, "Toplumda şiddet hastalığı giderek büyüyor. Şiddete uğrayan kişinin ruhsal yapısında ciddi yaralanmalar oluşuyor. Bu ruhsal bozuklukların bazıları düzelmiyor. Şiddete uğrayan çocuk yetiştiğinde şiddet uygulayan bir birey haline gelebiliyor. Bu durum bize bir şeylerin yanlış gittiğini göstermektedir. Bu yanlışı düzeltmek ise yine topluma doğal olarak toplumu oluşturan bireylere düşmektedir. Toplumu oluşturan bireylerin; bir şeyler elde etmek veya bir şeyi karşısındakine kabullendirmek konusunda şiddetin kötü bir yöntem olduğu konusunda bilinç düzeyini yükseltmek gerekmektedir. Bunun en kestirme ve en iyi yolu yaygın ve sürekli eğitimdir." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyuma geçildi. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Atlı, 'Şiddet Nedir, Şiddetin Türleri, Şiddetin İnsan Ruh Sağlığına Etkileri Nelerdir?' konusunu ele aldı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Akça, 'Şiddetin Kaynağı Olan Biyolojik Faktörler Nelerdir?' Aile ve Sosyal Politikalar Konya İl Müdürü Selim Çelenk ise, 'Şiddet Dolu Bir Toplumun Oluşmasında Ruhsal ve Ailesel Faktörlerin Rolü' konulu sunumlarını yaptı.

Sempozyuma Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Cevdet Altınyazar, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Yaşar Şen, Sağlık Bilimleri Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Köksal Yuca, Aile ve Sosyal Politikalar Konya İl Müdürü Selim Çelenk, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Dicle Üniversitesi öğretim üyelerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER