ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:18

Uzmanlar uyarıyor

Uzmanlar uyarıyor


Aile içinde uygulanacak disiplinin, ‘kararlılık, kesinlik, süreklilik, sakinlik ve ödüllendirme'den geçtiğini bildiren uzmanlar, çocuğun ağladığında bunun işe yaradığına dair en küçük bir taviz verilmesinin ise disiplini bozan davranışların başında geldiğini belirtiyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Aile Söyleşileri’ne katılan Psikolog Dr. Yeşim Varol Şen, AKM Perge Salonu’nda ebeveynlere çocuk yetiştirmede disiplinle ilgili tavsiyelerde bulundu. Şen, 'Disiplin nedir, neden gereklidir, disiplinin ilkeleri, anne babaların çocuklarına disiplin uygulayamamalarının nedenleri, disiplin nasıl uygulanır?’ sorularının cevabını verdi.

Anne babaların çocuk ağlamasında verilen kararı değiştirmediklerini göstermelerini tavsiye etti. 'Çocuğa ceza verilmez' diye bir şeyin olmadığını ifade eden Şen, "Çünkü ceza hayatın bir gereğidir. Nasıl ki trafik kurallarına uymadığımızda ceza ödemek zorunda kalıyorsak, ceza aile içi disiplinin de önemli bir parçasıdır. Ancak bizde anne babalar çoğunlukla ceza denince şiddete başvuruyor. Bu yanlış.” dedi.

        “Çocuğa kızabilirsiniz ancak öfkenizi kaybetmeyin.” diyen Dr. Şen, sakinliğin korunması gerektiğini vurguladı. Sakinliğini koruyamayan anne-babanın çocuk üzerinde derin etki bırakacağını dile getiren Şen, öfkesine hakim olamayan anne-babanın çocuğunu disipline edemeyeceğini belirtti.

TELEVİZYONLA YEMEK OLMAZ
Çocuklara televizyonun bulunduğu odada yemek yedirilmemesi konusunda uyarılarda bulunan Şen, “Ancak bu çoğu kez mümkün olmuyor. Ailenin durumu iyi değilse, televizyonun bulunduğu tek oda dışında ısıtma imkanı yoksa mecburen çocuk da orada yemeğini yiyor.” diye konuştu.

        İzleyiciden gelen bir soru üzerine Dr. Şen, sesin çocuğun hayatındaki önemine de değindi. Şen, şunları tavsiye etti: “Çocuklar sesle öğrenir, sesle dünyayı ve çevresini tanır. Çocuğun gelişim çağında çevresindeki ses yüksek olmamalı. Ona seslenirken çok dikkat edin, sesinizi yükseltmeyin. Bunun yanında yaşadığı çevrenin çok sessiz kalmasına da izin vermeyin.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER